Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 25 listopada

Tekst: Łk 21, 20-28

Prośba: o głęboką ufność w bliskość Boga w każdej sytuacji Twego życia.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Słowa Jezusa są bardzo trudne do przyjęcia. Mimo to posłuchaj o tym, jak opowiada o końcu świata i o Jego powtórnym przyjściu. Na tym świecie potrzebujemy pewnej stabilności i poczucia bezpieczeństwa, byśmy mogli żyć i się rozwijać. To, o czym mówi Jezus, wstrząśnie nami w taki sposób, jakbyśmy utracili grunt pod nogami. 
  • Jerozolima zostanie spustoszona. Dla Żydów było to miejsce i symbol stałości i nienaruszalności tego, co Bóg ustanowił. Uświadom sobie kruchość wszystkiego, co jest na tym świecie. Przy końcu świata bowiem to wszystko, na czym budowaliśmy naszą stabilność i trwałość – ulegnie zniszczeniu. Tylko Bóg trwa wiecznie, a nasze ludzkie dzieła są kruche i słabe. Czy jesteś gotowy oddać Bogu wszystko, co masz, szczególnie to, co jest Ci najdroższe?
  • Przeminie również wszystko, co opiera się Bogu i Jego miłości. Przeminie cierpienie, krzywdy, różne doświadczenia. Czy ta myśl wzbudza w Tobie nadzieję? Czym żyjesz na codzień? Nadzieją czy bardziej czarną wizją, beznadzieją? Jerozolima będzie zdeptana, na ziemi będzie ucisk… oddaj Bogu to wszystko, co teraz Ciebie uciska, w czym czujesz się zdeptany. Gdzie odczuwasz teraz nawałnice i największe lęki? On o tym wszystkim wie, On mówi Ci o tym, byś się nie bał, lecz Jemu powierzył wszystko.
  • Nabierz ducha i podnieś głowę… czy jest coś, co zabiera Ci moc ducha? Coś, co zgina Twoją głowę ku ziemi, zamiast wznosić ją ku Bogu, ku Życiu? Powierz Jezusowi siebie samego, powierz Mu siebie teraz a także powierz Mu swój ostatni dzień. Pozwól, by dotykał Twoich lęków i przemieniał je w ufność. Ta ufność nie bierze się z tego, że “jakoś to będzie”, lecz z bliskości z Tym, który panuje nad wszystkim i będzie z Tobą, cokolwiek będzie się dziać.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.