Wprowadzenie do modlitwy na 27 Niedzielę zwykłą, 4 października

Tekst: Mk 10, 2 – 16

Prośba: o łaskę prostego i ufnego serca.

Wchodząc w tę modlitwę zobacz najpierw Jezusa, który jest wystawiony na próbę, a więc musi się bronić. Problem, który Mu stawiają, jest palący aż do dzisiaj. Człowiek ciągle ma problemy. Ale z czym? Może trzeba by powiedzieć, że najpierw z wiernością i to w pierwszej kolejności Bogu. Jezus cały problem odnosi do początków (o których słyszymy w pierwszy czytaniu). Powrócić do początku, kiedy wszystko wydawało się jasne i proste. Człowiek po grzechu, a przede wszystkim przez sam grzech, komplikuje rzeczywistość. Dopóki „nie oddalił” od siebie Boga, żył również w bliskości człowieka. Oddalając Boga może uczynić swoje serce zatwardziałym i skłonnym do koncentracji tylko na sobie.

Bóg pragnie jedności (szatan jest tym, który dzieli). Jedności z Nim, jako źródłem życia oraz jedności ludzi między sobą. A szczególnym „miejscem” jedności jest małżeństwo, gdzie spoiwem miłości między dwojgiem ludzi jest Chrystus (przez sakrament). Cudzołóstwo to nie sprawa życia nieczystości, lecz wierności i jedności. To kwestia bliskości z Bogiem i drugim człowiekiem: duchem, duszą (psychiką) i ciałem: „stają się jednym ciałem”. Pomyśl najpierw o swojej jedności z Bogiem i wierności Jemu. A potem odnieś to do swoich relacji z bliźnimi. Bo ta wierność i jedność dotyczy nie tylko relacji małżeńskiej, wyraża się tylko w innym sposób.

Do Jezusa przynoszą dzieci. I z nimi chce On mieć bliską relację, we właściwy im sposób. Jak mąż według prawa żydowskiego mógł oddalić żonę, tak uczniowie próbują „oddalić” od Jezusa dzieci. Jednak On się na to nie zgadza i reaguje oburzeniem (gniewem), które zawsze wyraża ochronę przez Jezusa czegoś, co jest dobre i wartościowe. Z jednej strony w tej modlitwie wpatruj się i rozważaj zamysł Boży względem człowieka, pragnienie, by człowiek żył w harmonii, jedności i bliskości z Nim (Bogiem) oraz między sobą (szczególnie w małżeństwie), z drugiej popatrz na Jezusa, który za pomocą gniewu na własnych uczniów, pokazuje gotowość obrony tej wartości, jaką jest jedność z Nim i bliskość.