Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 2 marca 2024 r.

Tekst: Łk 15, 1-3.11-32

Prośba: o przyjęcie Bożej miłości i przebaczenia

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Mimo, że już wiele razy słyszałeś tę przypowieść i może znasz ją na pamięć, przeczytaj uważnie tekst. Wyobraź sobie ojca, synów, dom. Gdzie widzisz siebie w tej scenie?
  • Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie (…). Młodszy syn zabrał część majątku i odszedł z domu ojca. Roztrwonił to co dostał, żyjąc rozrzutnie, nie zważając na nic. Pobłądził, zgrzeszył. Ale ma odwagę i pokorę zostawić swoją słabość i pójść do ojca po przebaczenie. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl: na czym się bardziej w swoim życiu skupiasz: na swojej słabości i upadku czy na przebaczającej miłości Boga?
  • Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu (…). Starszy syn obraził się na reakcję ojca – na to, że przyjął młodszego syna z radością, miłością, że wyprawił ucztę z tej okazji. Zdecydowanie nie podzielał uczuć ojca i nie patrzy na brata przez pryzmat miłosierdzia. Ale też sam nie korzysta z dobroci ojca, z tego co on może mu dać. Idąc za Jezusem można w pewnym momencie popaść w rutynę, znużenie, poczucie bycia lepszym niż ci, którzy są daleko od Boga. Aby tego uniknąć, warto dbać ciągle o żywą relację z Ojcem.
  • Ojciec traktuje obu synów z ogromną miłością i miłosierdziem. Młodszego wita z radością i wzruszeniem, starszego przyjmuje z jego pretensjami, złością i odpowiada mu z łagodnością i czułością. Zatrzymaj się i pobądź w obecności Miłosiernego Ojca. 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.