Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 29.07.2021r

Tekst: Mt 13, 54-58

Prośba: o łaskę otwartości na Boże działanie

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Miasto rodzinne, dom rodzinny. Przyjrzę się dziś miejscu, z którego pochodzę. Wrócę pamięcią do różnych wydarzeń z mojego dzieciństwa. Zobaczę, jak wyglądają moje relacje z najbliższymi – z rodzicami, z rodzeństwem. Czyim synem/córką jestem? W czym naśladuję moich rodziców? Co chciałbym/chciała zmienić w sobie? Jak patrzą na mnie inni? Czy jestem zadowolony ze swojego pochodzenia? A może się wstydzę, jeśli tak, czego?
  • Lekceważenie. Każdy z nas jest „specjalistą” w pewnej zawodowej sferze albo prywatnej. Są rzeczy na których znamy się najlepiej. W niektórych środowiskach jesteśmy szanowani, doceniani, postrzegani jako osoby godne zaufania. Inni chętnie korzystają z naszej pomocy, wiedzy, umiejętności. Zdarza się jednak, że w otoczeniu najbliższych nie czujemy się już tak pewnie. Rodzina, której wydaje się że zna nas najlepiej, nierzadko nie chce brać pod uwagę naszego zdania. Woli znaleźć „fachowca” z zewnątrz. Czy odnajduję się w tym? A może sam jestem tym, który nie docenia swoich najbliższych?
  • I niewiele zdziałał tam cudów… W podobną pułapkę możemy wpaść my, kiedy wiele lat jesteśmy przy Jezusie. Wydaję nam się, że znamy Go już bardzo dobrze. Wiele razy słyszymy tę samą Ewangelię, kazanie itp. Szukając duchowych „fajerwerków” możemy się zamknąć na działanie Boga w naszym życiu. Możemy zamknąć Jemu drogę łaski do nas. A On często przychodzi w tym, co pozornie wydaję się banalne, codzienne, nieciekawe. Jakie duchowe schematy myślowe mi towarzyszą? Czy zdarza mi się wierzyć w kłamstwa takie jak np.: „ Bóg nie chce mnie uzdrowić”, „Bóg nie jest dobry, bo gdyby był to…”, „Jestem blisko Ciebie Boże, ale nie widzę żadnych korzyści. Innym żyję się lepiej, w dobrostanie, choć w Ciebie nie wierzą.”

 

 

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.