Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 03.02.2023r

Tekst: Mk 6, 14-29

Prośba: o szczery wgląd w moje sumienie

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Herod trzymał Jana związanego w więzieniu z powodu Herodiady. Jan był człowiekiem bardzo bezpośrednim. Zwrócił uwagę Herodowi, że ten żyje w grzechu. Nazwał rzeczy po imieniu, nie ukrywał prawdy. Herod bał się Jana, jednak chętnie go słuchał. Co mi przypomina ta sytuacja? Jakie wydarzenia w moim życiu? Kto jest głosem mojego sumienia? Jak reaguję na upomnienia? Kogo lub co „związałem” i trzymam?
  • Córka Herodiady była uosobieniem pożądliwości. Podobała się biesiadnikom. Zwrócił na nią uwagę również Herod. Zaślepiony jej wdziękiem, obiecał, że zrobi dla niej wszystko. Kobieta podstępnie wykorzystała tę deklarację i razem ze swoją matką uknuła intrygę… Widać tutaj, jak działa mechanizm grzechu. Wzbudza we mnie silne pragnienie, chęć posiadania, kusi pięknem. A na koniec niejako zmusza mnie do popełnia czegoś, czego tak naprawdę nie chce zrobić. Czy potrafię i chcę dostrzec znaki, które mogą poprowadzić mnie do grzechu? Czy potrafię w porę się zatrzymać? 
  • Herod zasmucił się z powodu prośby, jaką usłyszał. Jednak złożona przez niego przysięga była warta więcej niż życie niewinnego człowieka! Król uwikłał się w pętlę grzechu. Pożądliwość sprawiła, że posunął się do wydania rozkazu o ścięciu głowy Jana. Jak przeczytamy w Rz 6,23 „Zapłatą za grzech jest śmierć”. I mój osobisty grzech prowadzi do „śmierci” – do smutku; do zerwania relacji z Bogiem; do patrzenia na siebie i drugiego człowieka pogardliwie, bez miłości itd. Czy widzę to „u siebie”?
  • Uczniowie Jana, przyszli i zabrali jego ciało. Oni również ponieśli bolesne konsekwencje grzechu, cudzego grzechu. Stracili bliską osobę. Moje zachowanie, podjęte decyzje nie pozostają bez wpływu na innych. Czym się kieruję w swoich wyborach? Czy proszę Jezusa o pomoc?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.