Rekolekcje Adwentowe 2019 NIE BÓJ SIĘ PRZYJĄĆ…

Wprowadzenie do modlitwy na II niedzielę adwentu, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia

KRÓLOWO BEZ ZMAZY PIERWORODNEJ POCZĘTA

Treść tego wezwania Kościół ogłosił jako dogmat wiary. W tym wezwaniu zawarta jest prawda o tym, że Maryja w momencie zaistnienia na tym świecie pozostała wolna od pęknięcia grzechu pierworodnego, z jakim każdy z nas się rodzi. Jej natura była taka, jak pierwszych rodziców przed grzechem – harmonijna, piękna, doskonale współgrająca z Bogiem, zdolna do spontanicznego spełniania Bożych pragnień. Dlatego bezpodstawnym jest zadawanie sobie pytania, czy Maryja mogła Aniołowi odpowiedzieć “nie”. Ona chciała powiedzieć “tak” całą sobą i to zrobiła.

Cztery lata po ogłoszeniu dogmatu Maryja, podczas objawień w Lourdes, nazywa siebie “Jestem Niepokalane Poczęcie”. To Imię przywozi na pamięć scenę spotkania Mojżesza z Bogiem, kiedy zostało objawione Imię Boga. Zatem “Jestem Niepokalane Poczęcie” opisuje tożsamość Maryi. “Niepokalane oznacza, że od samego początku Jej istnienia nie było w Maryi najmniejszego odchylenia od woli Bożej. Niepokalana jest najdoskonalszym stworzeniem, najbardziej ze stworzeń przebóstwiona, boska” /św. Maksymilian Maria Kolbe/.

Maryja jest Królową, to znaczy tą, która służy, troszczy się, opiekuje. Nie jest zimną władczynią, na wysokim tronie, ale Matką, która doświadczyła każdego uczucia, jakiego my, Jej dzieci, doświadczamy. Maryja jest dla nas też obrazem tego, czym będziemy, kiedy Boża łaska przemieni nas do końca i pozwolimy, by nas przebóstwiła – uleczyła naszą naturę i uczyniła ją zharmonizowaną z Sercem Boga i Jego pragnieniami. Jest też dla nas dowodem tego, że to jest możliwe, że Bóg może i chce tego dokonać.

W dzisiejszą Uroczystość jesteśmy zaproszeni, by uwielbiać Boga jak Maryja w dniu Zwiastowania. Możemy też już dziś ucieszyć się, że skoro jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, to jest możliwe, aby ten fakt, który w życiu Maryi był widoczny już od samego początku, w nas mógł być coraz bardziej widoczny, ilekroć będziemy pozwalali, by Łaska nas przenikała, uzdrawiała i przemieniała. Maryja jest Matką Syna Bożego, ale jest też Niosącą Ducha Świętego. Opowiedz dziś Maryi o tych miejscach Twojego życia, które są dla Ciebie najbardziej ciemne, jakby oddzielone od Boga. Spróbuj wejść w te miejsca razem z Nią, aby zaniosła tam to, czego najbardziej Ci potrzeba.

Rozważaj to słowo podczas dzisiejszej modlitwy. Jeśli chcesz, możesz z nim również chodzić przez cały dzień, pozwalając, by dotykało i poruszało Cię od środka, przemieniając powoli Twoje serce. Niech ono poprowadzi Cię do głębin serca Jezusa i serca Maryi. Niech pomoże zbudować głęboką więź z Tym, od którego masz wszystko. Na koniec dnia zapisz sobie kilka pragnień, uczuć czy myśli, które to słowo w Tobie wzbudziło.