Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 6 marca

Tekst: Łk 6, 36-38

Prośba: o łaskę serca wrażliwego na potrzeby drugiego.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Pierwsze słowa, jakie słyszymy dziś od Jezusa to: „bądźcie miłosierni”. Co to oznacza? Można powiedzieć, że taka postawa towarzyszy temu, kto kieruje się miłością w swoim życiu. Taką miłością, jakiej uczy Jezus. Z byciem miłosiernym wiąże się czynienie dobra, przebaczanie. Sobie, bliźniemu. Jak wyraża się moje bycie miłosiernym?
  • Kolejne słowa o tym, żeby być sędzią, nie wydawać wyroków być może konfrontują nas z postawą bycia surowym dla siebie i innych. Często spotykamy się z oceną, a przez to sami nabieramy nawyku oceniania. To jest pierwsza myśl, jaka przychodzi nam chociażby, kiedy po raz pierwszy widzimy jakieś miejsce. Wtedy myślimy: jakie to piękne, jakie to brzydkie. A może zamiast tego warto po prostu być w tym bez nazywania jakie to jest? Tak samo z drugim, nowo poznanym człowiekiem – być z nim zamiast go szufladkować.
  • Jezus mówi też o hojności. O tym, żeby robić coś nie ze względu na to, że coś otrzymam w zamian, ale po prostu, aby czynić dobro. I nie chodzi o to, by w tej hojności być naiwnym i dawać się wykorzystywać, ale robić to mądrze. Dawać nie tylko pieniądze czy rzeczy materialne, ale też obecność i dobre słowo.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.