Wprowadzenie do modlitwy na 25 Niedzielę zwykłą, 20 września

Tekst: Mt 20, 1-16a

Prośba: o patrzenie na rzeczywistość oczami Boga.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Królestwo niebieskie podobne jest do Gospodarza, który jest dobry i który chce zrobić ze swoim to, co chce. To Bóg, którego miłość jest tak hojna i nie mająca względu na osoby, że daje zbawienie nie z tego, kto ile zapracował na nie (bo się nie da zapracować na zbawienie), lecz daje bo chce dawać, bo kocha. Nam trudno to przyjąć i chcielibyśmy dawać wszystkim “według zasług”.
  • W tym nie chodzi o to, że nie potrzeba osobistego nawrócenia. Ci, którzy byli najęci o 11 godzinie dnia nie obijali się. Pracowali uczciwie tyle czasu, ile im pozostało. 
  • Na całe życie można patrzeć “złym okiem”. W świetle tego tekstu wydaje się, że jest to oko, które nie widzi dobra i nie widzi Dawcy dobra, lecz widzi tylko jakiś “brak” albo widzi tylko swoją “logikę”, pod którą wszyscy powinni się wpasować. Gospodarz jednak ma swoją logikę i chce zrobić ze swoim to, co sam chce, a nie to, czego oczekują od niego inni. Jakim okiem patrzysz na rzeczywistość, na bliźniego, na Boga, na siebie samego?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.