Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 29 października

Tekst: Łk 13, 31-35

Prośba: o wierność w pójściu za Chrystusem i serce otwarte na innych.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Przychodzą do Jezusa faryzeusze, może ci bardziej życzliwi Jezusowi, którzy chcą Go ochronić przed Herodem. Bądź przy Jezusie i wsłuchaj się w Jego słowa. Nie bierze On tego nawet pod uwagę, żeby zejść z obranej drogi. Jezus wie dobrze, czego chce. Mówi także o swojej śmierci – prorok nie ginie poza Jerozolimą.
  • Posłuchaj Jezusa, który w tych słowach chce Ci powiedzieć o swoich pragnieniach. Wie, że zginie, choć chciał wszystkich przyciągnąć do Boga przez wszystko, co robił. Chciał, by poznali Ojca, by otworzyli na prawdę. Ale oni nie chcieli.  Daje obraz ptaka, który gromadzi pisklęta pod swoimi skrzydłami. Poczuj się przez chwilę jak to pisklę. Bycie pod skrzydłami matki daje pisklętom ciepło, ochronę oraz możliwość bezpiecznego wzrostu. Czy w Bogu odnajdujesz to samo?
  • Posłuchaj także słów Jezusa, że „dom wasz tylko dla was pozostanie”. Już Samarytance przy studni mówił, że zbawienie bierze początek od Żydów, co oznacza, że na nich się nie kończy. Bóg miał plan, by rozpoczęło się od Narodu Wybranego i stamtąd rozszerzyło się na cały świat. Ale elity okazały się bardzo zamknięte, odrzucające nie tylko obcych, ale nawet swoich (celników, grzeszników, prostytutki). Mało tego, sami też nie przyjęli tego, co Bóg miał im do powiedzenia, zamknęli się w Prawie, które sami sobie interpretowali. Ani nie słuchali Jana Chrzciciela, ani Jezusa, ani nikogo. Zamknięci w sobie.
  • Posłuchaj Jezusa, Jego troski, smutku, że tak się dzieje, że jest nieprzyjęty. Posłuchaj o Jego wierności drodze, że On pójdzie do końca, nie zrezygnuje, choć po ludzku nie widać nadziei. Bądź przy Jezusie, który opowiada Ci o sobie i o tym, co przeżywa. 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.