Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 23 września 2023 r.

Tekst: Łk 8, 4-15

Prośba: o serce otwarte na słowo Boże

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Na początku modlitwy wyobraź sobie ziemię: w jednym miejscu suchą, w innym skalistą, w jeszcze innym porośniętą cierniami, a w końcu też żyzną. Zobacz ziarenko, które pada na każde z tych miejsc i próbuje zakiełkować.
  • W naszym sercu jest miejsce na wszystkie te rodzaje gleb – czasem jesteśmy bardzo żyzną glebą, a czasem skalistą. Czy potrafisz to przyjąć? Zatrzymaj się i razem z Jezusem spójrz w swoje serce.
  • (…) padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki podniebne wydziobały je. Jezus wyjaśnia, że to o tych, którzy słuchają słowa lecz potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca. Co jest Twoimi ptakami, które wydziobują to zasiane ziarno. Co Ci odbiera radość, nadzieję, wiarę? Co zasiewa zwątpienie w Twoim sercu? Może środowisko, w którym przebywasz, jakieś konkretne osoby, może to, czym się karmisz? Na skałę pada u tych, którzy gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, lecz nie mają korzenia (…). Co sprawia, że ziarno nie ma szansy się zakorzenić w Twoim sercu? Czy dbasz o nie, podlewasz? Co by Ci mogło w tym pomóc? Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Jakie troski tego świata Cię zajmują pochłaniają? Zaproś Boga w te miejsca, w których ziarno nie może wykiełkować – niech On je przemienia swoją łaską.
  • Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny. Spójrz na te miejsca w swoim sercu, które Bóg już użyźnił, przemienił, które przynoszą plon. Być może ten proces był długi i wcale niełatwy, ale owoc jest wielki. Podziękuj Bogu za to jak Cię prowadzi i przemienia swoją miłością.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.