REKOLEKCJE PASCHALNE 2021  |  Wtorek Wielkanocny, 6 kwietnia

DZIĘKCZYNIENIE OJCU

„Z radością dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości.” Kol 1, 12

Poniżej przedstawiamy trzy kroki naszych rekolekcji. Możesz zrobić wszystkie trzy każdego dnia. Krok pierwszy jest 20-minutową modlitwą raz dziennie. Krok drugi i trzeci są krokami, które “wydarzają się” przez cały dzień. Drugi krok jest refleksją, rozważaniem przez cały dzień na konkretny temat, trzeci zaś jest prostym byciem, uważnością, świadomością tego, w czym aktualnie jesteś, co robisz. Być może danego dnia zobaczysz, że chcesz zrobić tylko jeden z tych kroków. Zostań wtedy przy nim i trwaj. Kolejnego dnia możesz zapragnąć zrobić wszystkie kroki albo tylko dwa z zaproponowanych. Poczuj się wolny i nasłuchuj w sobie tego, do czego jesteś dzisiaj – TERAZ zaproszony.

KROK 1 – MODLITWA

  • Znajdź w ciągu dnia 20 minut na to, by stanąć przed Panem na modlitwie.
  • Usiądź wygodnie i uspokój swoje myśli, serce, oddech – na ile Ci się uda.
  • Rozpocznij znakiem krzyża. Uświadom sobie, że Pan Jezus jest teraz przy Tobie i patrzy na Ciebie wzrokiem pełnym miłości. Zauważ Jego wzrok i spojrzenie, które przyjmuje Cię takim, jaki teraz jesteś. Nie ocenia, nie potępia, nie oczekuje niczego. Trwaj w tym chwilę, byś naprawdę mógł to sobie uświadomić. Niczego sobie nie wyobrażaj – tylko uświadamiaj sobie Jego obecność i Jego patrzenie na Ciebie.
  • Oddychaj spokojnie, zauważ że oddychasz, że przyjmujesz powietrze, a potem je oddajesz. Oddech to tchnienie życia, jesteś istotą żyjącą – otrzymałeś go od Boga. Oddychaj naturalnie, tak jak to czynisz zazwyczaj.
  • W rytm Twojego oddechu wypowiadaj imię JEZUS. Na wdechu wypowiedz pierwszą sylabę, na wydechu drugą. Wypowiadaj święte Imię w milczeniu, w swoim umyśle. Być może później poczujesz, że to Imię przechodzi z umysłu do duszy i wypowiada się nieomal bezszelestnie w Tobie.
  • Staraj się o niczym nie myśleć, niczego sobie nie wyobrażać, na niczym nie skupiać uwagi oprócz Imienia Jezus, które w Tobie wybrzmiewa. Jest to bardzo prosta modlitwa, ale równocześnie niełatwa, ponieważ nasz umysł będzie szukał “pokarmu” w myślach, obrazach, koncepcjach, pomysłach… nawet bardzo pobożnych. Zostaw je na rzecz prostego trwania przy Jezusie, wypowiadając Jego święte Imię. Jest to podobne do ludzi kochających się, którzy są blisko siebie i wypowiadają swoje imiona. Nic więcej nie potrzeba.
  • Odmów na koniec modlitwę Ojcze nasz.

KROK 2 – WPROWADZENIE W TEMAT DNIA

Jezus w pełni podziękował Ojcu poprzez swoją mękę, śmierć i Zmartwychwstanie. Zrobił to dla nas i w imieniu każdego z nas. Poprzez dzieło zbawienia, zostaliśmy włączeni do udziału w świętości. Nikt z nas na to nie zasłużył. To dar od Boga wyrażający ogromną miłość do swojego stworzenia. Jedyne, co możemy i powinniśmy zrobić to – przyjąć ten dar – z wdzięcznym sercem.

Eucharystia w języku greckim oznacza dziękczynienie. Za każdym razem, gdy w niej uczestniczymy, ponownie przeżywamy Misterium Paschalne Jezusa. W drugiej części Eucharystii – modlitwie powszechnej, dziękujemy za Boże dzieło – “przez Chrystusa naszego Pana”. Najpełniej dziękować Bogu Ojcu, możemy będąc zanurzeni w Jezusie. Nasze serce przepełnione Jego obecnością, zdolne jest to szczerego zachwytu nad życiem. Dostrzega każdego dnia wiele powodów do bycia wdzięcznym. Stworzenie wychwala Stwórcę. Wdzięczność warto praktykować i pielęgnować – tak, aby stała się postawą naszego serca. Dziękować mamy w każdym położeniu – nie tylko za to, co przyjemne. Taka wdzięczność wymaga pokory i zaufania. Zaufania, że Bóg obdarza nas dobrem, nawet wtedy, gdy dopuszcza trudne doświadczenia. Dziękczynienie uwalnia radość, otwiera nas na Boga i drugiego człowieka. Jest naszym powołaniem i zbliża nas do świętości.

KROK 3 – UWAŻNOŚĆ

Uważność jest wyczuleniem na rzeczywistość, na to, co jest blisko Ciebie, co Ci się wydarza, co robisz. Jest wrażliwością na osoby i sytuacje, które w danym momencie znajdują się w polu Twojego postrzegania i przeżywania. Spróbuj tak właśnie przeżyć ten dzień – z wyczuleniem i wrażliwością na to, co w danym momencie czujesz, co w danej chwili robisz – nie myśląc wtedy o innych rzeczach. Bądź w tym, co TERAZ. Rozmawiając z kimś słuchaj tego, co on mówi – nie myśl o innych rzeczach, nie planuj tego, co mu odpowiesz. Bądź uważny na rzeczywistość TERAZ. Podobnie jak pierwszy krok – jest to proste i niełatwe zarazem.

Pomocą do modlitwy w tym tygodniu może być połączenie Słowa z muzyką, piosenka Tylko w Jezusie.