Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 09.09.2022r

Tekst: Łk6, 39-42

Prośba: o przyjęcie prawdy o sobie samym

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus pyta uczniów, czy niewidomy może prowadzić niewidomego…To przypomina trochę scenę z filmu „Imagine”, gdzie niewidomy nauczyciel uczył orientacji przestrzennej ociemniałe dzieci. Niektórzy wychodzili ze swojej strefy komfortu,pokonywali swoje lęki. Inni zbyt dużo ryzykowali, nawet własne życie, chcąc być takim jak ich przewodnik. Kogo ja prowadzę w swoim życiu? Do jakich sfer swojej duszy nie chce wpuścić światła? Gdzie pozostaje niewidomy?
  • Często mamy nieodpartą chęć, by doradzać innym jak mają żyć. Wydaję nam się, że wiemy lepiej od samych zainteresowanych, jak powinni postąpić w konkretnej sytuacji. I być może zdarza się, że mamy rację. Jednak zajmując się cudzymi słabościami, możemy przeoczyć swoje własne. Co więcej to może być swoista ucieczka od „belki” w naszym życiu. Zdarza się tak, że inny człowiek jest dla nas lustrem. Możemy zobaczyć w nim swoje odbicie. To, co mnie denerwuję w bliźnim, może być moją własną przywarą, której nie akceptuję. Zastanowię się dziś wspólnie z Jezusem, jakie bolesne wspomnienia mogłem zostawić w pamięci innych? W jaki sposób zwracałem im uwagę na ich wady? Z wyższością, czy z miłością? Jaki miałem cel? Od czego uciekałem/ uciekam w swoim życiu? Czym nie chcę, nie potrafię się zająć w swoim duchowym i osobistym rozwoju?

 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem, o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twojego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.