Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 5 września

Tekst: Łk 5, 1-11

Prośba: o to, bym pozwolił Bogu prowadzić mnie na coraz większą głębię mojego życia.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wpatruj się najpierw w tłum, który ciśnie się do Jezusa. Chce słuchać Słowa Bożego. Czego Ty słuchasz? Jakie słowo zwraca Twoją uwagę, tzn. na co jest skierowana Twoja uważność (co jest dla Ciebie ważne)?
  • Przypatrz się rybakom, którzy płuczą sieci. Jacy Ci się oni wydają: zmęczeni, sfrustrowani, zirytowani, zniechęceni, wściekli? Co w nich dostrzegasz? Co dostrzegasz w sobie, kiedy spotyka Cię porażka?
  • Wsłuchaj się w słowa Jezusa, by Szymon i towarzysze wypłynęli na głębię. To również zaproszenie dla Ciebie: wypłyń na głębię Twego życia. Czy w ogóle interesuje Cię jakaś głębia, czy jest dla Ciebie ważna? Jak sobie wyobrażasz tę głębie? Kim chciałbyś być?
  • Olbrzymi połów ryb… jakie uczucia wzbudza w Tobie ten moment sceny? Jeszcze przed chwilą mieli w sercu smak porażki z powodu pustych sieci, a teraz się prawie rwą i obciążają łódź nieomal do jej zatonięcia. Czy masz podobne doświadczenia w życiu?
  • “Jestem człowiekiem grzesznym”. To prawda o człowieku i w tym cudownym momencie życia doświadcza jej Szymon. Głębia życia to podobieństwo do Dawcy Życia. Stawanie w prawdzie zaś prowadzi do pokory, która jest szczytem życia człowieka, bo upodabnia Go do samego Boga, Najpokorniejszego z pokornych. Trwaj przez chwilę słuchając słów Szymona. Czy coś w Tobie wzbudzają?
  • “Odtąd będziesz rybakiem ludzi”, tzn. będziesz teraz sam ludzi prowadził na głębię ich życia, tak jak sam zostałeś tam zaprowadzony. Czego pragniesz w życiu? Czym jest Twoje życie? Jaki jest jego cel, sens?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.