Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 10 stycznia

Tekst: Łk 4, 14-22a

Prośba: o dostrzeganie działania Boga w mojej codzienności.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Nazaret był miejscem, w którym znano Jezusa od wielu lat. Być może w synagodze siedzieli obok Niego dawni sąsiedzi, koledzy z dzieciństwa, z którymi bawił się kiedyś przed domem. Co mógł czuć Jezus mówiąc do swoich bliskich i znajomych? Jak ja czułbym się w takiej sytuacji? Czy potrafię być świadkiem Bożego działania w swojej rodzinie, parafii?
  • Jezus czyta słowa proroka Izajasza. Wyobraź sobie tę scenę, tak jakbyś był jednym z jej uczestników. Wsłuchaj się w słowa, kawałek po kawałku, tak jakby Jezus czytał je tylko dla ciebie.
    – niosę dobrą nowinę, gdy czujesz się ubogi – Co to mówi o moim życiu? Gdzie czuję się biedny, oszukany, mało znaczący?
    – nie jesteś więźniem, jesteś wolny – Gdzie czuję się zniewolony? Może w jakiejś relacji, zranieniu, uzależnieniu?
    – mam dla ciebie oczy, które widzą naprawdę – Na co boję się patrzeć? Jakich sytuacji, ludzi, wspomnień unikam albo nie potrafię ich przyjąć bądź zrozumieć?
  • Wsłuchaj się w słowa: dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście. Czy wierzysz w to, że Jezus jest ciągle obecny w twoim życiu i chce je przemieniać? Jak odnosisz to do swojej codzienności? Czy chcesz przyjąć wolność, przejrzenie? Jakie przestrzenie w Twoim życiu potrzebują dotknięcia? Opowiedz Jezusowi o tym co czujesz.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.