Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 15 listopada

Tekst: Łk 18,35-43

Prośba: o łaskę determinacji w przychodzeniu do Jezusa

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Niewidomy, o którym pisze św. Łukasz nie jest wymieniony z imienia. Jakby nie miał tożsamości. Jakby był nikim. I może właśnie tak się czuł. Ale kiedy usłyszał, że obok niego przechodzi Jezus miał odwagę wołać pomimo przeciwności. Nie miał nic do stracenia, a do zyskania wszystko, czego pragnął.
  • Jezus słyszy wołanie niewidomego pomimo gwaru, który Go otacza. Jest tak czuły na potrzebującego, że słyszy jego wołanie pomimo. Wołanie, które jest wyznaniem wiary w to, Kim jest Jezus. I poleca przyprowadzić go do siebie. A niewidomy przychodzi zostawiając bezpieczne miejsce przy drodze i mając ufność, że nie będzie musiał po omacku go szukać próbując do niego wrócić.
  • Jezus pyta o pragnienie niewidomego, a ten bardzo konkretne to pragnienie wyraża: chcę przejrzeć. I pierwsze, co widzi to twarz Jezusa. I w taki sposób Go poznaje. A po wszystkim idzie za Jezusem i wielbi Boga.
  • Co w Tobie jest ślepotą, jakie przestrzenie Twojego życia są nią naznaczone? I nie chodzi tu tylko o ślepotę duchową, ale też o brak wyczulenia na potrzeby innych, na swoje potrzeby. Co potrzebujesz zrobić, żeby widzieć lepiej?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.