Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 13 listopada

Tekst: Mdr 18, 14-16; 19, 6-9

Prośba: o przyjmowanie zbawienia, które Bóg Ci ofiarowuje.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Ta medytacja o nocy paschalnej zaprasza do zatrzymania się i spotkania z Bogiem, który wybawia z niewoli. Bardzo powoli czytaj tekst, zatrzymując się w miejscach, które dotykają Twego serca. To miejsca, które coś mówią o Twoim życiu, o jego konkretnych osobach, sytuacjach, miejscach.
  • Głęboka cisza zalegała wszystko, noc była w swej połowie… zauważ, że to, co najważniejsze w historii zbawienia dzieje się w nocy, w jej ciszy wszechogarniające. Być może to, co najważniejszego zadziało się lub dzieje w Twoim życiu, również miało miejsce w momencie, w którym nie zdawałeś sobie do końca sprawy, nie byłeś świadomy tego, że oto coś ważnego się dzieje. W nocy człowiek śpi a więc nie jest świadomy tego, co się z nim dzieje, jak również wtedy, kiedy przechodzi np. poważną operację serca, kiedy jest pod narkozą. Nie wie, co się z nim dzieje, ale dokonuje się coś ważnego, coś leczącego.
  • W ciszy przychodzi słowo z nieba, słowo, które ma moc oddzielić to, co niesie życie od tego, co niesie śmierć. Bóg jest zawsze Panem Życia, miłośnikiem Życia i Jego słowo jest życiodajne. 
  • Wsłuchaj się w słowa o tym, jak Bóg chroni swoje dzieci, bym żadna szkoda ich nie spotkała. Mowa jest o tym, jak wyprowadzał naród wybrany z Egiptu. Pomyśl, co jest Twoim Egiptem, gdzie Ty czujesz się jak w niewoli – co Cię zniewala i nie pozwala żyć swobodnie, bez lęku, w pełnej radości i pokoju serca.
  • Powierz Mu to wszystko, co Ciebie zniewala. Pozwól, by przyszedł Ci na ratunek. Spotkaj się ze swoją wdzięcznością za to, co On dla Ciebie uczynił do tej pory i nadal czyni. Uwielbij Boga, który Ciebie wybawił. Złóż w Nim swoją nadzieję – Bogu, który nadal będzie dla Ciebie wybawicielem.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.