Wprowadzenie do modlitwy na 27 Niedzielę zwykłą, 3 października

Tekst: Mk 10, 2-16

Prośba: o coraz pełniejsze zjednoczenie z Bogiem i bliskość z bliźnimi i sobą.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Faryzeusze znów wystawiają Jezusa na próbę. Pytają Go o ważną rzecz, ale skoro wystawiają Go na próbę, to pytanie jest podchwytliwe i ma drugie dno. Bądź z Jezusem, który wyczuwa ich intencje, jednak odpowiada im poważnie na to pytanie.
  • Jezus pyta ich o Mojżesza, ponieważ ta próba polegała na tym, czy Jezus przestrzega Prawa Mojżeszowego czy nie. Pan nie próbuje się przez to przymilić do faryzeuszów, lecz słuchając ich odpowiedzi mówi od siebie odnosząc wszystko do początku. Co jest na początku? Jest coś przed Mojżeszem, do czego i tak Patriarcha się odwoływał (biorąc pod uwagę zatwardziałość ich serca). Do czego Ty w życiu się odwołujesz? Do jakiego początku? Czy jedynie do historii swojego grzechu, upadku, słabości? Czy masz świadomość, że księga Rodzaju nie zaczyna się od trzeciego rozdziału (pokusy i grzechu) lecz od pierwszego (stworzenia i miłości)? Czym żyjesz na codzień, jakim początkiem?
  • Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Królestwo Boże jest złączone nierozdzielnie z byciem jak dziecko, ale uczniowie chcą to rozdzielić, szorstko zabraniając tym, którzy przyprowadzają dzieci do Jezusa. Spotkaj się z Jego reakcją i wsłuchaj w słowa, jakie mówi. Pomyśl o tym, czego w swoim sercu nie chcesz przyprowadzić do Jezusa, by mógł tego dotknąć, objąć, błogosławić. Co byś chciał w sobie odseparować od życia i bliskości… jaką część siebie, jaki fragment, kawałek. Może wrażliwość, która boli, miłość, która tęskni… przemieniając się może w coś bardzo sztywnego, formalnego, odległego, jakby zamrożonego. Czy pozwolisz wszystkim Twoim wewnętrznym dzieciom przyjść do Jezusa? Czy pragniesz tego, by się z Nim złączyły?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.