Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 1 lutego

Tekst: Mk 5, 1-20

Prośba: o łaskę przyjęcia wolności, jaką przynosi obecność Jezusa i Jego słowo

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Jezus udaje się poza granice zamieszane przez Żydów. Idzie w miejsce, które nie przystoi pobożnemu Żydowi. Łamie konwenanse, aby spotkać człowieka, który potrzebuje Jego pomocy. Nie patrzy na to, jak będzie postrzegany, ale robi to, co dyktuje Mu Serce. Pomyśl o tym, jak Ty postępujesz? Jeśli pomocy potrzebuje drugi człowiek, nawet taki, który nie jest Ci znany, może brudny i dziwnie się zachowujący, to stać Cię na gest pochylenia się nad nim? A może myślisz – od tego są inne służby – i przechodzisz obojętnie?
  • Jezus przychodzi na granice i przynosi uwolnienie. Może również w Twoim życiu są takie miejsca graniczne, które może chowasz przed sobą, ludźmi, Bogiem. Nie chcesz o nich pamiętać, a tym bardziej, żeby ktokolwiek o nich wiedział. Jednak są to takie przestrzenie, gdzie nie można żyć pełnią życia, gdzie czujesz się ograniczony czy wręcz zniewolony. A Jezus chce tu przyjść, by przynieść wyzwolenie. Pozwolisz Mu na to?
  • Człowiek, który doświadczył łaski uwolnienia chce w dowód wdzięczność iść za Jezusem. A On poleca mu zostać tu, gdzie mieszka. Niełatwo jest zostać wśród tych, którzy znali mnie przed przemianą, widzieli, co robię, jak funkcjonuję. A teraz już nie jestem taki sam. Ja potrzebuję to przyjąć, oni także. I może na początku będzie im towarzyszyło zdziwienie, ale z czasem mogą przekonać się, że cud się dokonał, a Bóg jest żywy i działający.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.