Wprowadzenie do modlitwyna czwartek, 8 września, Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Tekst: Mt 1, 1-16. 18-23

Prośba: o doświadczenie bliskości Boga w swojej codzenności

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Dzisiejsza Ewangelia to rodowód Jezusa Chrystusa. Chrystus wybrał narodzenie w konkretnej rodzinie, z takimi a nie innymi korzeniami. Dobrze wiemy, że w tym rodowodzie odczytywane są imiona osób “po przejściach”, ludzi zniesławionych i jawnych grzeszników. Jezus rodzi się w tym pokoleniu. Podczas modlitwy spójrz na siebie, jako tego, którego Bóg wybrał spośród tej konkretnej rodziny, z taką a nie inną przeszłością. Co dzieje się w twoim sercu, kiedy myślisz o swoich najbliższych? Co czujesz, kiedy widzisz jak Bóg cię wybiera z twoją historią, z twoją rodziną, pośród obecnych tam słabości, ułomności i grzechów? Czy wierzysz, że Bóg właśnie tam dokonuje wielkich dzieł dla swojej chwały?
  • Maryja stała się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Duch Święty może sprawić, że narodzi się “nowe”, że twoje życie będzie “brzemienne” w Boga, że kiedyś wyda owoce. To za sprawą Ducha Świętego może być napełnone to, co puste w twoim życiu, żyzne to, co jest jałowe, żywe to, co jest martwe. W jakich przestrzeniach twojego życia dziś szczególnie potrzebujesz obecności i działania Ducha Świętego? Co w twojej codzienności woła o pełnię życia i pełnię Ducha? Czy wierzysz, że Duch Święty może wszystko przemienić?
  • Dziewica narodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel. To imię mówi samo za siebie. “Bóg z nami”. Bóg przychodzi by być Bogiem bliskim, obecnym, by być Bogiem “po naszej stronie”. Módl się imieniem Emmanuel. Pozwól by ono przenikało ciebie, twoją rodzinę, wspólnotę, pracę, obowiązki.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.