Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 2 września

Tekst: Łk 5, 1-11

Prośba: o bliskość z Jezusem.

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Zauważ najpierw tłum, który ciśnie się do Jezusa. Chcą być blisko Niego, może chcą siedzieć przy Nim. To wszystko po to, by słuchać słowa Bożego. Są głodni Słowa. Uświadom sobie, jakiego słowa pragniesz słuchać? Za jakimi słowami tęsknisz? Czego nie mówią Ci ludzie, a zwłaszcza bliscy, a co bardzo potrzebujesz usłyszeć? Posłuchaj w sercu i umyśle Jezusa – może mówi Ci właśnie to, czego pragniesz?
  • Jezus przybliża się powoli do Szymona. Najpierw wchodzi do jego łodzi i stamtąd naucza ludzi. A potem zaprasza go na połów. Szymon wzbrania się, bo już byli na połowie, ale bezowocnie. Mówi jednak, że wypłynie i zarzuci sieć na “Jego Słowo”. Przed działaniem jest Słowo. Posłuchać słowa i wyruszyć “na Słowo”. Tłum ciśnie się, by słuchać Słowa (= Jezusa, Wcielonego Słowa Ojca). Jakiego słowa słuchasz na codzień? Czy to słowo daje Ci siłę do działania, do kochania? A może Cię demotywuje, zabiera siły, osłabia…?
  • Po cudownym połowie Szymon chce, by Jezus odszedł od niego, bo jest człowiekiem grzesznym. Grzech nie buduje bliskości. Jednak to Jezus pokonuje grzech i pozwala się przybliżyć. Za tym tak naprawdę tęsknimy. Za bliskości. Spotykają się dwie rzeczywistości: Słowo Ojca – Jezus i pragnienie Szymona. On to pragnienie wyraża odwrotnie, niż byśmy oczekiwali – bo słowami “wyjdź ode mnie”. Ale ostatecznie Jezus zaprasza go do porzucenia lęku. Wtedy może pójść za pragnieniem, czyli za Jezusem. Bliskość, która zaczyna się realizować. Słowo, działanie, bliskość. To spotkało dziś Szymona. Jakie Ty masz pragnienia? Na nowo je sobie uświadom i wypowiedz je Jezusowi.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.