Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 2 listopada

Tekst: Łk 23

Prośba: o wiarę w Bożą obecność

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Kościół daje nam dziś kilka różnych fragmentów Czytań, w zależności od pory dnia. Jednym z nich są fragmenty z 23 rozdziału Ewangelii wg Łukasza. Spróbuj zobaczyć tę scenę. Jezus umiera na krzyżu. Józef zabiera i chowa Jego ciało, do którego później idą kobiety. Okazuje się, że grób jest pusty. Zatrzymaj się chwilę przy pustym grobie, zobacz co czujesz i myślisz.
  • Jezus z krzyża wypowiada mocne słowa „Ojcze, w Twoje ręce oddaję mojego ducha”. To słowa pełne ufności, zaufania. Wypowiedziane nie w chwili radości, ale w obliczu śmierci, która przyszła po bardzo trudnym i bolesnym doświadczeniu. Jakie słowa są w twoim sercu, gdy cierpisz? Na ile oddajesz Bogu swój ból, cierpienie, niemoc, śmierć (jakkolwiek ją dziś rozumiesz, nie tylko w sensie dosłownym)?
  • Ewangelista mówi, że kobiety, które przyszły do grobu i nie znalazły w nim Jezusa, poczuły się „bezradne”. Ta bezradność pojawia się czasem w życiu każdego z nas – gdy cierpi ktoś bliski, ktoś umiera, gdy tracimy coś nie z naszej winy, albo wtedy gdy bardzo byśmy chcieli coś zrobić/pomóc, a nie mamy takiej możliwości. Opowiedz Jezusowi o swojej bezradności. Pokaż Mu te miejsca, w których patrzysz i widzisz zawiedzione oczekiwania i pustkę. Stań z kobietami przed grobem (możesz to sobie wyobrazić) i powiedz Bogu o swojej bezradności. Szczerze, On zrozumie.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.