Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 30 września 2023 r. 

Tekst: Łk 9, 43b-45

Prośba: o odwagę stanięcia w prawdzie

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Wyobraź sobie uczniów rozmawiających z Jezusem. Przysłuchaj się temu, o czym rozmawiają, poczuj atmosferę tej rozmowy.
  • Atmosfera jest podniosła, radosna, wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich czynów Jezusa. I właśnie wtedy Jezus zapowiada uczniom swoją mękę. Można by pomyśleć, że nie musiał „psuć tej chwili”, mógł to powiedzieć w innym momencie. Ale rzeczywistość jest taka, że to co dobre, przyjemne, przeplata się w tym co trudne, wymagające. I takie jest nasze życie. Czy jest w Tobie zgoda na rzeczywistość taką, jaka jest? Czy może na siłę próbujesz zatrzymać tylko to, co przyjemne, a uciekasz od tego, co wymagające?
  • (…) Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. To zdanie Jezusa mogło być bardzo trudne dla uczniów – wiązało się ze stratą, zapowiadało, że niebawem nadejdzie czas, gdy Go nie będzie pośród nich. Nie pojęli tego, a może po prostu nie dopuszczali tej myśli do siebie. Jakich strat się boisz? Bez czego, kogo nie wyobrażasz sobie życia?
  • (…) bali się zapytać Go o to powiedzenie. Uczniowie bali się zapytać Jezusa, może uciekali od trudnego tematu, może łatwiej im było żyć w niepewności, zamiast usłyszeć to, co dla nich trudne. O co boisz zapytać się Jezusa? Z czym boisz się zmierzyć, stanąć w prawdzie? A w relacjach z ludźmi masz odwagę podejmować trudne rozmowy? A może od nich uciekasz? Proś Jezusa o odwagę.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.