Wprowadzenie do modlitwy na środę, 26 marca

Tekst: Pwt 4, 1. 5-9

Prośba: o zrozumienie i przyjęcie Bożego Prawa Miłości.

Myśli pomocne w rozważaniu:

A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców.

  • Nie lubimy nakazów i prawa. Owszem, z jednej strony one porządkują naszą rzeczywistość i zżymamy się, kiedy ktoś w sposób rażący lekceważy sobie przepisy, choćby dotyczące ruchu drogowego. Z drugiej jednak sami czasem chcielibyśmy mieć wolność w tym, co nakazuje lub zakazuje nam prawo, czy to kościelne czy państwowe. Na niektóre przykazania się zgadzamy, z niektórymi nam trudno. Na początku tej modlitwy, wpatrując się w Ojca, który wszystko stworzył i wszystko uczynił uporządkowane (nadał temu wszystkiemu Prawa – z prawami fizycznymi, matematycznymi, itd.) uświadom sobie, że z niektórymi prawami i przepisami jest Ci trudno. Nazwij je po imieniu i wypowiedz przed Bogiem.

Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach, powiedzą: „Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny”. Bo któryż wielki naród ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż wielki naród ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?

  • Słuchając słów Mojżesza o Bożych prawach uświadom sobie, że z nimi związane są obietnice. Pierwsza z nich jest zaraz na początku tego tekstu: „abyście żyli” i druga z nią złączona „abyście doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan”. W prawach zawiera się więc nasze „być” i „mieć”. Jedno i drugie pochodzi od Boga. Stąd Jezus mówi dzisiaj w ewangelii, że nie przyszedł Prawa znieść lecz je wypełnić. 
  • Kolejne obietnice są bardziej społeczne. Otóż inni, widząc te prawa, powiedzą: „to lud mądry i rozumny”. Ale zobacz, że ta mądrość i rozumność (którą jako ludzie tak się szczycimy) jest połączona z Bogiem, który jest bliski – Bóg tak bliski, jakiego nie ma żaden inny naród. A prawo i nakazy są sprawiedliwe – wyrażają sprawiedliwość, która w Biblii jest złączona z miłosierdziem.

Tylko się strzeż bardzo i pilnuj siebie, byś nie zapomniał o tych rzeczach, które widziały twe oczy, by z twego serca nie uszły po wszystkie dni twego życia, ale ucz ich swych synów i wnuków.

  • Zauważ jeszcze jedną rzecz. Słowo na koniec mówi o pamięci tego, co widziały oczy i co zostało zapisane w sercu. Chodzi o Prawo zapisane w sercu, które bierze się z widzenia Bożych dzieł. Co Bóg dla Ciebie uczynił? Jakie stąd widzisz Jego Prawa względem siebie, o czym nie wolno zapomnieć? Może chodzi o wdzięczność i świadectwo wobec innych? Na tym tle spójrz na chwilę na dzisiejszą ewangelię (Mt 5, 17-19). Czy słowo Jezusa dotyka Cię?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.