Mieli nadzieję, że dzięki tym czynnościom Bóg uzna ich sprawiedliwość. Samo zewnętrzne przejawianie podjętej pokuty jest człowiekowi (istocie cielesno-duchowej) bardzo potrzebne. Przyjrzyj się swoim postanowieniom na Wielki Post. Jak zamierzasz przeżyć ten czas? Może zadbaj o chwilę modlitwy na klęcząco – niech Twoje ciało również się modli. Przykład Izraelitów uczy, że za postawą ciała musi iść jeszcze coś więcej.

2. Co powinno iść za postawą pokuty, która będzie miła Panu? Zauważ proszę, że Bogu bardziej zależy nie na tym, co Ty sam będziesz miał z Twoich postanowień, lecz jak Twoim wyrzeczeniem przysłużysz się bliźniemu. Nie pościmy dla siebie, ale dla innych. Odmawiając sobie słodyczy, alkoholu, spędzania czasu na portalach społecznościowych zapytaj samego siebie, co Twój bliźni będzie z tego miał. Nie wystarczy tylko nie robić zła. Istotą postu jest szerzenie dobra: ”rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków”.

3. Do czego ma doprowadzić post? Zobacz ile radości i światła jest w słowach podsumowujących dzisiejszy fragment! To właśnie post jest czasem, kiedy chrześcijanie powinni być szczególnym znakiem dla świata. Znakiem miłosiernego Boga, który wydał Swojego Syna na odkupienie wszystkich. Bóg obiecuje, że im bliżej będziemy bliźniego, tym On będzie bliżej nas!