Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek 11 listopada 

Tekst: Łk 17,1-6

Prośba: O trudną łaskę przebaczania

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą.  Zgorszenie to sprawianie, że świat, że otaczający nas ludzie stają się gorszymi. To „zarażanie” złem swojego otoczenia. Naszym zadaniem jako wyznawców Jezusa jest „zarażanie” dobrem, jest sprawianie, żeby wokół nas było więcej miłości. To nasza misja. Dlatego Jezus tak surowo przestrzega przed zgorszeniem. Patrząc na świat widzimy  te mechanizmy rozprzestrzeniania się zła, deprawowania. Oburza nas to, zasmuca, ale czy i nam nie zdarza się to czasem w jakimś stopniu, gdy np na zło chcemy odpowiedzieć tym samym?
  • Jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu. Zło ma to do siebie, że zaraża. Krzywda wywołuje naturalną chęć zemsty, a tym samym ogarnia kolejnych ludzi. Przebaczenie jest zatrzymaniem tego pochodu zła. Jezus mówi o przebaczeniu siedem razy. Siedem razy to w języku Biblii bardzo wiele razy, za każdym razem, zawsze. Przebaczyć to nie znaczy całkowicie wymazać z pamięci, to czasem niemożliwe.  Przebaczyć to zrezygnować z odwetu. Czy jest ktoś komu jest Ci szczególnie trudno przebaczyć? Wyobraź sobie, że idziesz z Jezusem do tej osoby. Jak przebiega spotkanie? Jak Jezus na tę osobę patrzy? Poproś, żebyś mógł spojrzeć na nią Jego oczami. 
  • «Dodaj nam wiary».. Przebaczenie nie jest łatwe, zwłaszcza gdy krzywda jest duża. Tylko wiara może w tym pomóc. Usiądź koło Jezusa i proś Go o dar wiary.

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym. wszystkim, co , Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.