Wprowadzenie do modlitwy na 32 Niedzielę zwykłą, 10 listopada
Tekst: Mk 12, 38-44
Prośba: o pełną otwartość i przejrzystość wobec Boga. O hojność serca dla Niego.
Myśli pomocne w rozważaniu:
- Usiądź w swej wyobraźni przy Jezusie. Posłuchaj Jego słów, patrz na Jego oczy, które patrzą na ludzi. Zobacz, że patrzy On na to, co każdy może zobaczyć, ale wypowiada słowa, które mówią również o logice serca danego człowieka, w tym wypadku uczonych w Prawie oraz ubogiej wdowy. Wie, co jest w człowieku. Ty również możesz zejść do głębi swego serca i spotkać Go tam, gdzie On wie, co się w Tobie dzieje. Zna Ciebie i mógłby wiele powiedzieć. Co Ty byś powiedział o sobie? A co powiedziałby Twój Pan?
- Uczeni w Piśmie lubili to, co długie. Długie, powłóczyste szaty było widać, długie modlitwy również, ale to, że jedno i drugie jest pozorem – to widzi tylko Jezus. Powłóczysta szata i długa modlitwa miały zasłonić prawdziwe intencje tych ludzi. Mówimy, że „nie szata zdobi człowieka”, ale można by również powiedzieć, że długa modlitwa również nic nie mówi o pobożności i duchowości człowieka. O czym mówią Twoje słowa i gesty, o czym mówi Twój strój i Twoje zachowanie? Jak sam siebie widzisz i oceniasz?
- Patrz na Jezusa wpatrzonego w świątynną skarbonę. Widzi ludzi wrzucających pieniądze. wielu wrzucało wiele, niektórzy niewiele. Uświadom sobie logikę Bożą w tym, co zauważa i wypowiada Jezus. Najwięcej wrzuciła ta, która wrzuciła wszystko. Niezależnie od nominałów pieniędzy. Najmniej wrzucili ci, którzy dali z tego, co im zbywało. Ponieważ świątynia to przestrzeń Boża, więc chodziło o to, ile jestem w stanie ofiarować Bogu. Jezus nie mówi, że trzeba oddawać wszystko, ale wskazuje na serce dającego. Skoro Bóg daje siebie cały człowiekowi, to potrzebujemy zadać sobie pytanie: co ja Mu oddaję ze swojego życia. Czy wszystko? Czy mogę dać Mu siebie w całości, ze wszystkim, kim jestem i co posiadam? Czy ma On pełny dostęp do Twojego życia?
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.
Dziękuje za rozważania do medytacji,
pozdrawiam z seminarium Warszawsko- Praskiego
Dziękujemy i pozdrawiamy, dobrych spotkań z Tym, który jest Słowem!