Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 16 lipca
Tekst: Iz 26, 7-9. 12. 16-19
Prośba: o przyjęcie Bożego życia.
Myśli pomocne w rozważaniu:
- Ścieżka sprawiedliwego jest prosta, ale potrzebuje być wyrównana. To czyni Pan Bóg. Ta ścieżka jest prosta, bo sprawiedliwy to ten, kto jest wpatrzony w Boga. Bóg jest punktem odniesienia całego jego życia. Nie ma innych punktów, nie rozprasza się na wiele „centrów”. Bóg jest tylko jeden. Jedyny.
- Wsłuchaj się w czasowniki, jakich używa prorok w odniesieniu do poszukiwania Boga i trwania w Nim. Oczekujemy Ciebie, Imię Twoje i pamięć są pragnieniem duszy, która pożąda Ciebie w nocy, poszukuje Cię w swym wnętrzu… Te określenia mówią o wielkim pragnieniu Boga, o nieustannym spotkaniu z Nim, o głębokiej więzi. Co wzbudzają w Tobie te słowa?
- Kolejne słowa mówią o tym, że trwanie w Bogu jest na każdy czas. Nie tylko pomyślny, kiedy wszystko się układa. Są ludzie, którzy tylko wtedy przybliżają się do Boga, bo są przekonani, że Bóg tylko wtedy działa. Inni zaś w czasie pomyślnym niemal zapominają o Bogu, a biegną do Niego wtedy, kiedy nadchodzi trwoga, cierpienie i życie się wali. Czy z przyjacielem jest się tylko w czasie pomyślnym, albo tylko w czasie klęski? Czy jak prorok mówił wyżej o szukaniu Boga, pożądaniu Go i pragnieniu – czy nie dotyczy to każdego czasu, każdej chwili życia? Wszak On jest źródłem życia, jego najgłębszą Istotą.
- Te słowa więc mówią także o tym i zapraszają do wytrwałości w cierpieniu i przeciwnościach. Dają jednocześnie nadzieję na zmartwychwstanie, a więc na nowe życie, choć cierpienie wydaje się nie mieć końca. Skutki naszej grzeszności sprawiają, że cierpimy – bo chcielibyśmy czynić dobro, a tak często czynimy coś przeciwnego. Chcielibyśmy kochać bardziej, a tymczasem trudno nam wybaczać czy przekroczyć ślepy egoizm. To też o tym, że pewne rzeczy potrzebujemy przecierpieć, trwając w Bogu, który przecierpiał nasz grzech na krzyżu. Wtedy przychodzi nowe życie. Wtedy zmartwychwstajemy. Trwaj w tym słowie i w Bogu, który zaprasza Cię do drogi – Jego drogi ku Życiu.
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.