Wprowadzenie do modlitwy na 25 Niedzielę zwykłą, 22 września
Tekst: Łk 16, 1-13
Prośba: o całkowite zaangażowanie w miłość.
Myśli pomocne w rozważaniu:
- W zewnętrznej warstwie ta przypowieść Jezusa burzy nasze wyobrażenie o tym, czego pragnie Bóg. Bo wydaje się, jakby Jezus pochwalał kombinowanie i nieuczciwość. Czy rzeczywiście o to w niej chodzi? Przeczytaj ten tekst kilka razy, za każdym razem spróbuj tak, jakbyś czytał go pierwszy raz.
- To słowo o wierności i zaangażowaniu. Za co Jezus pochwalił nieuczciwego rządcę? Że był konsekwentny i nieuczciwy do końca. Ludzie uczciwi czy wierzący są nimi czasem tylko do czasu. Lub też zachowują się jak chorągiewka na wietrze – zależnie od układów czy okoliczności, pokazują swoją wiarę albo się z tym kryją.
- Ten rządca zagrał vabank. Nie miał już nic do stracenia, bo wszystko, co dla niego do tej pory było ważne – za chwilę straci, kiedy jego pan zdejmie go z urzędu. Skoro tak, to teraz ma wiele do zyskania. I robi wszystko, by zyskać. Może zyskać w ten sam sposób, w jaki do tej pory działał – kombinowaniem, oszukiwaniem, naciąganiem.
- Czy masz coś do stracenia w życiu duchowym? A może wiele do zyskania? Czy jesteś gotowy postawić wszystko na Jezusa, na miłość, na prawdę, na dobro? Bez kalkulowania, dystansu, liczenia opłacalności… Czy, wg Ciebie, miłość jest tego”warta”? O co tak naprawdę chodzi w życiu?
- Rozważaj również dalsze słowa Jezusa o małej rzeczy, w której dobrze być wiernym. Spróbuj sobie uświadomić, czy masz w swoim życiu takie rzeczy – małe, na które może przestałeś już zwracać uwagę. A może to na nich właśnie opiera się Twoje życie, ale ponieważ nie zwracasz na nie uwagi, to sobie tego nie uświadamiasz? Małe gesty, małe słowa, okoliczności, wydarzenia, które mogą czynić życie bardzo wielkim. Jak Dawid, który był tak nieważny, że go nawet nie zaproszono na ucztę, a to ostatecznie on został królem Izraela, to na nim opierało się państwo i naród. Co takiego „małego”, niedocenianego może być w Twoim życiu? Wierność temu małemu może równać się wierności temu, co wielkie. Bo – co dla nas mało zrozumiałe – Bóg na rzeczywistość patrzy innymi oczami, bardziej wrażliwymi na to, co małe, codzienne, powszednie, rutynowe, marginalizowane, itd.
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.