Wprowadzenie do modlitwy na poniedziałek, 16 października 

Tekst: Łk11,29-32

Prośba: o umiejętność odczytywania znaków obecności Pana

Myśli pomocne w rozważaniu:

  • Cały Stary Testament był zapowiedzią mającego nadejść Zbawiciela. Były to słowa proroków, ale też losy postaci Starego Testamentu. Taką postacią czyli tzw. figurą Jezusa był m.in. Jonasz, a zwłaszcza historia jego wyzwolenia z wnętrza wieloryba będąca zapowiedzią Śmierci i Zmartwychwstania. Słuchacze Jezusa znali Stary Testament, a mimo to zawarte w nim proroctwa nie wystarczały im. Domagali się czegoś więcej. Oczekiwali nadzwyczajnych znaków. Czy nie bywamy do nich podobni? Czy nie szukamy nadzwyczajności, cudów, czy nie wydaje nam się czasem, że dopiero one umocnią naszą wiarę? Gdy przychodzą chwile wątpliwości, po co sięgamy? Po Ewangelię, czy po sensacyjne objawienia, niejednokrotnie wcale nie potwierdzone przez Kościół, ale mające urok niezwykłości? 
  • Bóg daje nam w życiu wiele znaków. Wydarzeń i ludzi wskazujących na Jego obecność. Czy czekając na znaki nadzwyczajne zauważamy te pozornie zwyczajne? Przywołam na myśl spotkanych na mojej drodze ludzi, którzy wskazywali mi samym przykładem życia miłującego Boga. Pomyślę o zdarzeniach, w których mogę dostrzec Boże działanie. Porozmawiam o nich z Panem.
  • Najwspanialszym, a zarazem niepozornym znakiem obecności Jezusa jest Eucharystia. To więcej niż znak, to żywa obecność? Jaka jest moja wiara w tę Obecność? Jak często jej szukam? Jaką rolę odgrywa w moim życiu?

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.