Życie objawiło się

Refleksja na czwartek, 27 grudnia, św. Jana Apostoła

BOŻE NARODZENIE 2018

…cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce, bo życie objawiło się. 1 J 1, 1-4

***

Czy pozwalasz, by życie Ci się wydarzyło? To jak dać odpowiedź na to, co tak pięknie wypowiedziała Maryja podczas Zwiastowania: „Niech mi się stanie”. Życie jest po to, by się wydarzyło, by się stało, by mnie dotknęło, poruszyło, zaintrygowało. A potem – bym dał na nie odpowiedź. Na wszystko, co mnie spotyka.

Ileż zmysłów w tym dzisiejszym tekście! Słowo życia można usłyszeć, można ujrzeć, patrzeć na nie, dotykać rękoma. Życie właśnie po to jest, by je smakować wszystkimi zmysłami. Po to jest i życie, i zmysły. Jedno pasuje do drugiego, jak nowe wino do nowego bukłaka, jak nowe serce do nowego człowieka. Patrz, słuchaj, dotykaj, czuj… smakuj Życie. W przeciwnym wypadku okaże się, że Ono wprawdzie przechodziło, ale Ciebie nie było TUTAJ. Otwórz zmysły na doświadczanie. Życie jest zmysłowe. Duchowość jest zmysłowa. Bez nich nie mamy kontaktu z niczym. Ani z sobą, ani z drugim człowiekiem, ani ze światem. Ani z Bogiem, który to wszystko uczynił i przenika. Byś nie był jak bożek, który wprawdzie ma oczy, ale nie widzi, ma uszy, ale nie słyszy… jak kłoda drewna (por. Ps 115, 3-8).

Życie objawiło się. Jak je usłyszałeś? Jak zobaczyłeś? Czego dotykały Twoje ręce?

2 komentarze

  1. Doświadczając na codzień Obecności Boga nie mogę nie mówić. Jeśli wejdziemy w Głąb możemy wręcz odczuć Jego obecność. Miejmy tylko otwarte oczy, uszy i serce.

  2. Wciaz mnie zadziwiaja, jaka wadze nade mna ma moj wlasny umysl. Zgodzic sie jak Maryja na wlasne zycie, otworzyc sie zmyslami na doswiadczenia, by odczuwac, przezywac… i prosze, swiat staje sie bardziej przyjazny, dziekuje.

Autor

Grzegorz Ginter SJ

Specjalizuję się w teologii duchowości, interesuję się szczególnie duchowością ignacjańską, karmelitańską, biblijną. Szukam Boga we wszystkim: w sobie, drugim człowieku, otaczającym mnie świecie. Fascynuje mnie ruch, dynamizm, życie - Duch Święty. Obecnie daję rekolekcje w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej (www.icfd.pl). 

Moc Słowa

„To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się„.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31