Znać z bliska

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 27 września

Tekst: Łk 9, 7-9

Prośba: o głębokie przylgnięcie do Jezusa i otwarte uszy na Jego słowo.

1.   Herod jest zaniepokojony tym, co dzieje się wokół Jezusa. Słyszy o cudach, znakach. Prowadzi życie takie, jakie prowadzi. Być może jest również zaniepokojony dlatego, że ta sytuacja wymyka się spod jego kontroli jako króla. Jana Chrzciciela uciszył, ale Jezus jest dla niego nie mniej „groźny”. Wzbudza to w nim niepokój. Co w Tobie wzbudza niepokój?

2.   Herod jest daleko od Jezusa, zna Go tylko ze słyszenia. Jak bardzo Ty znasz Jezusa? Czy jesteś blisko Niego? Nie dotyczy to tylko modlitwy osobistej, choć bez wątpienia to uprzywilejowane miejsce spotykania się z Nim. Bo mówi On do Ciebie w głębinach Twego serca. Słuch to bardzo ciekawy zmysł – można już z daleka słyszeć coś lub kogoś, nawet jeszcze nie widząc tego, nie mając innego kontaktu. Można niejako słyszeć Boga z daleka, a mimo to wcale nie chcieć się zbliżyć do Niego. Herod chce Jezusa zobaczyć, a to również zmysł „odległości” – widzimy kogoś lub coś również z daleka (słabiej niż z bliska, ale widzimy). Jaka jest Twoja więź z Jezusem? Czy bardziej „z daleka”, czy „z bliska”?

3.   Herod chce zobaczyć Jezusa. Św. Paweł wiele lat później napisze, że wiara nie rodzi się z widzenia, lecz ze słyszenia, a tym, co się słyszy jest Słowo Boże. Herod nie jest nastawiony na wiarę, lecz na zobaczenie „sztuczek”. Tak opisze to ewangelista, kiedy związanego Jezusa zaprowadzą do Heroda, który będzie oczekiwał od Niego znaków (sztuczek). Ponieważ tego nie dostanie, odeśle Go do Piłata ze szkarłatnym płaszczem na pośmiewisko, wzgardziwszy Nim wcześniej. Czego Ty szukać w życiu duchowym? Czy nadzwyczajnych znaków? Czy też wiernego, codziennego budowania więzi z Tym, który jest Źródłem Twego życia i miłości… Tak naprawdę otwórz wszystkie zmysły na przychodzącego Pana, byś mógł Go nie tylko widzieć czy słyszeć, ale także dotykać i czuć, i smakować.

1 Comment

 1. Gdybym był Herodem
  Gdybym o wschodzie słońca podziwiał
  Biel marmuru i blask złota
  Świątyni, która czeka na Mesjasza
  Gdymym z bliska zobaczył Jezusa
  Gdybym nie słuchał tylko patrzał
  Byłbym nikim

Autor

Grzegorz Ginter SJ

Specjalizuję się w teologii duchowości, interesuję się szczególnie duchowością ignacjańską, karmelitańską, biblijną. Szukam Boga we wszystkim: w sobie, drugim człowieku, otaczającym mnie świecie. Fascynuje mnie ruch, dynamizm, życie - Duch Święty. Obecnie daję rekolekcje w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej (www.icfd.pl). 

Moc Słowa

„To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się„.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Maj 2019
N P W Ś C P S
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031