Wolność i miłość

Wprowadzenie do modlitwy na 23 Niedzielę zwykłą, 10 września

Tekst: Rz 13, 8-10 oraz Mt 18, 15-20

Prośba: o łaskę coraz doskonalszej miłości Boga i bliźniego.

1.   Miłość wypełnia Prawo. Pomyśl przez chwilę o tym stwierdzeniu św. Pawła. Celem naszego życia jest bardziej kochać, a nie bardziej przestrzegać prawa. Kiedy bowiem będziemy bardziej kochać, wtedy i bardziej będziemy przestrzegać prawa i przykazań. Szczególnie tych, które dotyczą bezpośrednio drugiego człowieka. Apostoł daje przykłady przykazań z Dekalogu, wskazując na miłość, a jednocześnie na wolność. Nasza wolność bowiem nie jest nieograniczona, lecz ma swoje granice i przykazania bardzo wyraźnie to pokazują. Granicą mojej wolności jest drugi człowiek. Kiedy przekraczam jego granice, staje również w opozycji do miłości (a nie tylko do wolności). Rozważaj to słowo na dzisiejszej modlitwie, uświadamiając sobie także własne odczucia i pragnienia w tym względzie.

2.   Jezus w Ewangelii pokazuje konkretny przypadek miłości i wolności bliźniego, mianowicie upomnienie braterskie. Brat może zgrzeszyć przeciwko mnie, tj. przekroczyć granice wolności  i miłości. Miłość stawia granice, jak również dba o ich ochronę. Na tym polega upomnienie braterskie: stawiam granice bliźniemu, bo kiedy on pilnuje swoich, a ja swoich – żyjemy w miłości i wolności. Kiedy on je przekracza, zagrożony jestem nie tylko ja, ale również on. Miłość bowiem stanie się jego sędzią. Człowiek, który odmawia miłości może zostać skazany na miejsce bez miłości. Upomnienie ma chronić zarówno mnie, jak i jego; prawdziwa miłość  jest bowiem totalna – chce wszystkich uchronić, chce wszystkich zbawić. Popatrz na Boga, który w ten sposób właśnie działa. Zobacz, jak długi jest proces „upominania bliźniego, który nie chce się nawrócić. Ile kroków należy zrobić, by postawić ostateczną granicę: „niech ci będzie jak poganin i celnik” (o którego nadal można się troszczyć, modlić, szukać sposobu dotarcia). Zwłaszcza, kiedy on odrzucił słowo dwóch albo trzech świadków, wtedy ci dwaj lub trzej mogą zebrać się w imię Jezusa, by prosić Ojca za niego. Tak czy inaczej – uświadom to sobie – chodzi o miłość i wolność, zarówno naszą własną, jak i naszych bliźnich. Tylko taka postawa prowadzi nas do zbawienia w Bogu, który jest doskonałą Miłością i Wolnością.

1 Comment

  1. Ludzie komunikują się na różny sposób. Od prostych sygnałów typu „mowa ciała”, po internet. Ktoś wysyła sygnał, ktoś odbiera sygnał. Można to porównać do sposobu powstawania światła. Energia słoneczna dociera do atmosfery i wytrąca elektron z ostatniej powłoki atomu. Puste miejsce zostawia błysk zwany fotonem. Wolny elektron znajduje miejsce na powłoce innego atomu. Ludzie komunikują się tworząc relacje między sobą. Jezus jest jak Światło. Jest w relacjach uwielbiany, lub obrażany. Ale JEST do końca świata. Tam gdzie dwaj…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Grzegorz Ginter SJ

Specjalizuję się w teologii duchowości, szczególnie ignacjańskiej, karmelitańskiej, biblijnej. Szukam Boga we wszystkim, przede wszystkim w drugim człowieku. Fascynuje mnie ruch, dynamizm, życie - Duch Święty. Obecnie jestem odpowiedzialny za dział duchowości w ECCC (www.eccc.pl). 

Moc Słowa

„Matka Jezusa powiedziała do sług: <Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie>”.
/J 2, 5/

Kalendarz wpisów

Czerwiec 2018
N P W Ś C P S
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930