Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 16 września

Proś o łaskę bycia wiernym świadkiem Zmartwychwstałego Jezusa.

Tekst: 1 Kor 12,12-14.27-31a

Święty Paweł pisze do swoich braci o jedności, jaką stanowi Kościół w Jezusie Chrystusie. By pokazać jedność w różnorodności i konieczność wielości powołań, posługuje się metaforą członków ciała, z których każdy ma swoje specyficzne działanie. Przyjmując sakrament bierzmowania każdy chrześcijanin bierze na siebie obowiązek współtworzenia wspólnoty Kościoła.

Jakie jest Twoje miejsce i zadanie w Kościele? Na ile przydatny jesteś dla innych braci? Jak potrafisz korzystać z darów i charyzmatów innych?

Przyglądając się kolejności wymienianych posług w Kościele Paweł zaczyna od apostołów, proroków i nauczycieli, by dojść do osób czyniących cuda, pomagających innym, rządzących i przemawiających językami. Paweł wspomina o jedności Kościoła. Tę jedność każdy z nas może odnieść również do swojego ciała – często w psychologii mówi się o wewnętrznej integracji, sięgnąć można także do starożytnego ideału harmonijnego rozwoju, który posłuży za kanwę dalszych rozważań.

Jaki miałby być ten harmonijny rozwój życia duchowego? Najważniejszą funkcją jest bycie apostołem, czyli świadkiem życia, śmierci, a przede wszystkim, zmartwychwstania Chrystusa. Apostołowie, to ludzie, którzy poznali Jezusa z Nazaretu. Podstawą życia duchowego jest osobiste doświadczenie Boga (zdaje się, że wcale nie aż takie powszechne wśród ludzi wierzących). Z doświadczenia wynika zrozumienie – prorok w Izraelu był tym, który tłumaczył teraźniejszość widzianą oczami Boga. Zrozumienie to dostrzeżenie Boga w codzienności, naszego współdziałania z Jego zamysłem oraz widzeniem życia, jako drogi do zbawienia. Nauczyciel to osoba, która zna zakres swojej wiedzy, czyli też jej granice, za którymi znajduje się niewiedza. Umie wyjaśnić, umie szukać, wciąż odkrywa. Doświadczając Boga, można zrozumieć swoją codzienność i pozwolić, by dobro wzrastało, a zło powoli było przemieniane w dobro. Z doświadczenia przechodzi się do działania – troska o siebie; zarządzanie swoim czasem, pragnieniami i talentami; dokonywanie cudów w swoim żuciu i stanie się cudem dla innych.

Czy warto rządzić, mówić językami i dokonywać cudów jeśli nie doświadczyło się prawdziwej relacji z Bogiem? Czy można nauczać o Jezusie, nie znając Go? Czy można prorokować, nie wiedząc do Kogo zwrócić się z pytaniem?

Pod koniec modlitwy pomódl się Psalmem 100.