W Nim jesteśmy

Wprowadzenie do modlitwy na środę, 9 maja

Tekst: Dz 17, 15. 22 – 18, 1

Prośba: o łaskę uświadomienia sobie, że w Bogu żyjesz, poruszasz się i jesteś i autentycznego doświadczania tego na codzień.

1.   Spróbuj sobie najpierw wyobrazić Pawła, który przemawia do Ateńczyków. Jak on wygląda? W jaki sposób do nich przemawia? Jak oni go słuchają? W swojej wyobraźni wsłuchuj się w słowa, które do nich mówi. A mówi o Bogu, który jest bliżej nich, niż się spodziewają. Zauważ, że Paweł najpierw poznał ich wierzenia, że to jest punktem jego wyjścia. Znalazł tam punkt zaczepienia w postaci ołtarza postawionego „Nieznanemu Bogu”. Można to z greckiego przetłumaczyć również „Nie poznanemu Bogu”. Oni Boga nie rozpoznali w tym, co On dla nich czyni i zaczęli czcić bożki – substytuty, iluzje, coś, co nie istnieje. A może Bóg, którego Ty czcisz, z którym się spotykasz na modlitwie… może On też jest ciągle nie dość poznany? Nie chodzi o wiedzę o Nim, o intelektualną analizę, lecz o doświadczenie, bliskość, relację, komunikację z Nim. Poznawać Boga oznacza nic innego jak spotykać się z Nim i jednoczyć. To wpuszczać Go do swego życia i pozwolić Mu się w sobie zadomawiać…

2.   Paweł głosi im nic innego jak Dobrą Nowinę o Bogu, który jest blisko człowieka. W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Zatrzymaj się chwilę na tych słowach i pozwól im, by Cię dotknęły do żywego. Bo są pełne mocy i chcą przemienić Twoje życie. Jesteś zanurzony w Bogu jak ryba w oceanie. Jego miłość obejmuje absolutnie wszystko. Spróbuj nie „obrabiać” tego intelektem, bo prawdopodobnie nie zrozumiesz tego. Spróbuj to przeżyć, doświadczyć, uświadomić to sobie, by potem według tego żyć. Bóg zamieszkuje w Tobie, jesteś Jego świątynią, a równocześnie On Ciebie obejmuje w Ty w Nim jesteś zanurzony. Przez grzech możesz chcieć odpaść od Niego, lecz On nigdy „nie odpadnie” od Ciebie. Nie jesteś w stanie zrobić absolutnie nic, co mogłoby spowodować, by przestał Cię kochać. Nawet gdybyś popełnił przenajcięższy grzech. W Nim żyjesz, poruszasz się i jesteś. Niech te słowa Cię dzisiaj przemieniają, niech drążą najgłębsze zakamarki Twego serca i czynią je coraz wrażliwsze na delikatne poruszenia Miłości.

1 Comment

  1. W naszej małej wspólnocie adoracyjnej często śpiewamy pieśń:W Tobie żyję,w Tobie Panie,w Tobie umieram i w Tobię zmartwychwstaję.Ta pieśń ma jeszcze piękną linię melodyczną.Często nucę ją w domu i zawsze moje serce jest poruszone.Momenty,w których czuję zanurzenie w Bożej miłości,w Bożej obecności są perełkami w moim życiu, pozwalającymi przetrwać trudne momenty.One pozwalają mi wierzyć, że Bóg jest zawsze przy mnie,we mnie ,chociaż Go nie czuję.One umacniają moją wiarę i uczą zaufania.
    Bóg we mnie i ja w Bogu…..

Autor

Grzegorz Ginter SJ

Specjalizuję się w teologii duchowości, interesuję się szczególnie duchowością ignacjańską, karmelitańską, biblijną. Szukam Boga we wszystkim: w sobie, drugim człowieku, otaczającym mnie świecie. Fascynuje mnie ruch, dynamizm, życie - Duch Święty. Obecnie daję rekolekcje w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej (www.icfd.pl). 

Moc Słowa

„To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się„.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31