Tekst: Ga 5, 16-21

Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa. Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

I.    Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest zawsze obecny przy Tobie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia na modlitwie, a także tego, by to Duch Święty tę modlitwę prowadził i usuwał wszelkie przeszkody, wszelkie zakłócenia w niej oraz by Twoje myśli, zamiary i decyzje oczyszczał i kierował ku większej chwale Boga.
II.    Wchodząc w modlitwę przypomnij sobie tekst, który będziesz rozważał (możesz go jeszcze raz przeczytać), a następnie zaangażuj wyobraźnię. Wejdź w daną scenę wyobraźnią, zobacz osoby biorące w niej udział, zobacz, co robią, posłuchaj, o czym rozmawiają. Zobacz w danej scenie również siebie – kim tam jesteś? Co mówisz? Co robisz? Jeśli scena jest mało wyobrażeniowa, to wyobraź sobie Boga Ojca lub Jezusa, przed którym siedzisz i który z Tobą rozmawia o tym, o czym mówi tekst.
III.    Poproś teraz Pana o szczególny owoc tej modlitwy. Dziś poproś szczególnie o łaskę wolności wewnętrznej.

1. „…postępujcie według ducha” – to, czego uczy św. Paweł to droga wolności wewnętrznej i chodzenia za Chrystusem. A dzieje się to przez to, że człowiek ma w sercu jasną hierarchię. Postępowanie według ducha polega na tym, że człowiek nie kieruje się swoimi emocjami, namiętnościami czy innymi niskimi pobudkami, lecz wartościami, którymi chce żyć. Innymi słowy można by powiedzieć, że jeśli chcesz żyć według Ducha, to niech On kieruje Twoim życiem. Dotyczy to każdych, choćby najmniejszych wyborów, jakich człowiek dokonuje.

2. „…nie czynicie tego, co chcecie.” – kiedy poddajemy się naszym namiętnościom, to de facto nie czynimy tego, co chcemy. Namiętności te bowiem są w nas, ale nie odzwierciedlają naszych najgłębszych pragnień, tylko chwilowe często zachcianki, którym, niestety, ulegamy. To nasza ludzka słabość i nieporządek. Czynić to, czego chcę oznacza, że postępuję zgodnie z moimi najgłębszymi pragnieniami, które odzwierciedlają wartości, którymi chcę żyć. W przeciwnym wypadku idę za podszeptami złego lub swoimi własnymi instynktami i uczuciami, które w pewien sposób są ślepe i żadne wartości ich nie interesują. Pomyśl przez chwilę o tym, czego w życiu naprawdę chcesz, jakie są Twoje pragnienia?

3. „…jakie uczynki rodzą się z ciała…” – Tym będziemy się zajmowali przez kolejnych kilka dni. Ojcowie Kościoła nazywali je chorobami duszy. Być może myślisz teraz, że te choroby wymienione przez św. Pawła i te, którymi zajmiemy się na tych rekolekcjach może Ciebie nie dotyczą. Spróbuj jednak z otwartością spojrzeć na swoje serce, bo być może znajdują się w nim miejsca nie oddane całkowicie Bogu, miejsca w pewien sposób nieuporządkowane. Czy chcesz, by Bóg je uzdrowił? Czy pragniesz uleczenia?

Na koniec porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia – radości, pokoju, bezpieczeństwa, ale również smutku, obawy, lęku. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś, lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem.

Na zakończenie pomódl się słowami: Ojcze nasz…

Zachęcamy, byś zapisał sobie refleksje po modlitwie, jakieś szczególne poruszenia czy myśli, które będą takim swoistym dziennikiem duchowym z tych rekolekcji. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.