Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 24 lutego

Proś o łaskę codziennej modlitwy zbliżającej Cię do Boga.

Tekst: Mt 6,7-15

Pobożni żydzi mieli obowiązek codziennej modlitwy. Na pewno każdy z uczniów wiedział, jak należy się modlić, by wypełnić przepisy Prawa. Uczniowie, patrząc na Jezusowy sposób modlitwy, dostrzegli w nim coś niezwykłego. Poprosili, by nauczył ich tego sposobu. Może dostrzegli w Jezusie owoce Jego spotkania z Bogiem i też ich zapragnęli? Na początku dzisiejszej modlitwy zobacz, jaki jest Twój sposób codziennej modlitwy. Nie oceniaj go, po prostu nazwij. Jakie masz oczekiwania wobec swojej modlitwy, a jakie możliwości realizacji?

Nie bądźcie gadatliwi, jak poganie – pogańska modlitwa polegała na przebłaganiu bóstw, które były kapryśne. Jeśli nie zostały udobruchane modlitwą i ofiarą, mogły zezłościć się i zesłać nieszczęście. Jezus pokazuje inną perspektywę modlitwy. Jego Ojciec nie jest Kimś, kto pragnie nieszczęścia dla człowieka. Zaprasza do oderwania się od potrzeb materialnych dnia codziennego i zaprasza do szerszej perspektywy. Modlitwa „Ojcze Nasz” składa się z siedmiu wezwań. Trzy pierwsze wezwania dbają o sprawę Boga. To jest prawdziwa miara, do której człowiek zostaje zaproszony. Świętość, królestwo i wola Boga, są tym, co powinno realizować się w naszym życiu. Kwestia materialna – czyli ta, o którą najczęściej zabiegamy, zajmuje tylko jedno z siedmiu wezwań. Jest to wezwanie dla Boga oczywiste, ponieważ On wie czego nam potrzeba. Dalsze trzy prośby dotyczą naszego życia społecznego i duchowego: przebaczenia win, pojednania z bliźnim i uchowania od złego.

Jezus rozwija kwestię przebaczenia. Może dla Ciebie czas tegorocznego Wielkiego Postu jest zaproszeniem do przebaczenia sobie, Bogu i bliźnim? Może jego brak krępuję Cię i zniewala. Jak odczytujesz w tym kontekście nawoływanie proroka Izajasza: „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać”?

Pod koniec modlitwy porozmawiaj z Bogiem, o tym, co wydarzyło się na modlitwie.