Jedno zdanie

Wprowadzenie do modlitwy na wtorek, 13 marca

Tekst: J 5, 1-16

Prośba: o łaskę serca posłusznego temu, co Jezus mówi

1. Spotkanie. W dzisiejszej scenie jest kilka spotkań. Na pierwszy plan wysuwa się to, które wydarza się pomiędzy chorym człowiekiem a Jezusem. Może zastanawiać, dlaczego wśród tak wielu potrzebujących uzdrowienia, Jezus zauważa właśnie do tego konkretnego chorego i wchodzi z nim w dialog. Ów człowiek nie wie, z kim się spotyka. Na pytanie: „Czy chcesz być uzdrowiony?” opowiada o swojej trudności, by wejść do sadzawki, mówi o swojej samotności. Pierwszym kokiem Boga ku nam jest rozpoczęcie dialogu, który zapoczątkowuje relację. A pytania, które Bóg zadaje są kluczowe dla każdego z nas. Wydobywają z naszych serc najgłębsze pragnienia, których może wprost nie mamy odwagi wyrazić. Posłuchaj przez chwilę i spróbuj usłyszeć, jakie pytanie dziś Tobie zadaje Jezus?

2. Uzdrowienie. Sam moment odzyskania zdrowia przez bohatera dzisiejszej Ewangelii dokonuje się na Słowo Jezusa. Jezus nie czyni jakichkolwiek gestów, jedynie wypowiada polecenie: „Wstań, weź swoje nosze i chodź!” Determinacja tego człowieka musiała być ogromna, skoro na słowo nieznajomego czyni coś, czego przez 38 lat nie mógł zrobić, choć może niejednokrotnie próbował. I okazuje się, że w jednej chwili jego życie uległo przemianie. Spróbuj sobie wyobrazić ten moment. Jak zachowuje się ten uzdrowiony? Jezus jeszcze chwilę później uświadamia temu człowiekowi, że nie tylko jego ciało zostało uzdrowione, ale również zostały odpuszczone jego grzechy. Spróbuj sobie uświadomić, gdzie Ty potrzebujesz uzdrowienia, bo masz ograniczoną zdolność poruszania się, czyli nie jesteś wolny? Powiedz o tym Jezusowi i posłuchaj, co On chce Ci powiedzieć. Jak chce zaradzić Twojej potrzebie.

3 komentarze

 1. Kiedyś usłyszałem:
  Ile razy zamiedbujesz piąty warunek sakramentu pokuty –
  Tyle razy wyglądasz jak pajac –
  Jak głupia panna, której zabrakło oliwy…
  Wyciągasz bezradne ręce po uzdrowienie i słyszysz „nie znam cię”

 2. Panie Jezu,dziękuję Ci za dzisiejszą modlitwę.Dziękuję za słowa z którymi przyszedłeś i za swiatło jak postąpić w trudnej dla mnie sprawie.

 3. Bardzo dziękuje. Nie zagladam tu czesto. Jednak za kazdym razem, gdy przeczytam rozwazanie do ewangelii, cos zrozumiem i widze wiecej. Staram sie szczerze zadawać sobie pytania, które sa w tekście. Dzisiaj miałam to szczęście, ze juz rano przeczytalam slowo na dzis, także w ciagu dnia myślałam o nim. Staralam sie zrozumiec co mowi o mnie. Jednak dopiero teraz, wieczorem, zrozumiałam co dla mnie ono mowi. Lub raczej ON. Wydaje mi sie, ze patrze od lat, z uporem, na sadzawke, i nie widze Kto zadaje mi pytanie. Spotkanie. Spotkanie z Osoba.

Autor

Ania Goliszek

Kobieta szczęśliwa. Umiłowana córka Boga. Teolog z wykształcenia i pasji. Z zawodu... księgowa;) Mieszkanka małej wioski na Lubelszczyźnie. Fanka wyścigów F1. 

Moc Słowa

„To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się„.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728