Gwiazda 2 – Pojednanie

Poniedziałek, 4 grudnia 2017

Jubileuszowe Rekolekcje Adwentowe: „Ujrzeliśmy Jego gwiazdę…” Mt 2, 2

1.   PORANEK – Przeczytaj poniższy tekst z Pisma Świętego oraz krótki komentarz do niego. Następnie poproś Pana o łaskę wrażliwości na tę gwiazdę, i przez cały dzień staraj się być wyczulony właśnie na tę jedną, konkretną rzecz, o której mówi wprowadzenie:

Tekst: Iz 2, 1-5

„Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczące Judy i Jerozolimy: Stanie się na końcu czasów, że góra świątyni Pańskiej stać będzie mocno na szczycie gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą i rzekną: «Chodźcie, wstąpmy na górę Pańską, do świątyni Boga Jakuba! N3iech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami. Bo Prawo pochodzi z Syjonu i słowo Pańskie – z Jeruzalem». On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i sędzią dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny. Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pańskiej!”

Słowo z widzenia Izajasza uświadamia nam, jaki jest Bóg. Jest rozjemcą i sędzią. Jest Kimś, kto staje w obronie człowieka i prowadzi do przebaczenia i pojednania. O tym mówią obrazy o przekuciu mieczy na lemiesze czy włóczni na sierpy. Bóg z całych sił dąży do pojednania i wzajemnej miłości, gdyż to stanowi również Jego istotę. Zapraszamy do tego, by dzisiejszą gwiazdą było POJEDNANIE. Spójrz na nie dzisiaj bardzo szeroko. Owszem, możesz spotkać ludzi wokół siebie, którzy popadli w jakiś konflikt czy sprzeczkę. Czy możesz im pomóc się pogodzić? Zrób to! Bądź również wrażliwy na samego siebie, kiedy Ty staniesz oko w oko z kimś, z kim trudno Ci być, współpracować i z kim może często się kłócisz. Jakie decyzje możesz podjąć, jak zareagować, by być podobnym do Boga w czynach pojednania? Bądź także czujny na swój świat wewnętrzny, szczególnie kiedy poczujesz rozdźwięk pomiędzy tym, co myślisz, a tym, co czujesz (psychologicznie to stan niepokoju). Uświadamiaj to sobie i szukaj drogi do pojednania z samym sobą.

2.   POŁUDNIE – zatrzymaj się na chwilę, by podsumować pierwszą połowę dnia. Niech to będzie 5-10 minut. Zadaj sobie kilka pytań: Czy byłeś wrażliwy na dzisiejszą gwiazdę (zaproponowaną lub wybraną przez siebie)? Czy to ona Cię dziś prowadziła? A jeśli nie ona, to jaka „gwiazda” Cię prowadziła i dlaczego? Dokąd Cię doprowadziła? Co teraz czujesz? Czy radość, pokój serca, odrobina więcej miłości, wdzięczności, a może smutek, irytacja, marazm… W krótkich słowach oddaj to wszystko Panu i swoją świadomość na powrót skieruj na dzisiejszą (wybraną) gwiazdę.

3.   WIECZÓR – teraz zatrzymaj się na 15-20 minut, by spojrzeć na cały dzień w kontekście prowadzącej Cię dzisiaj gwiazdy, a także by uwielbić Boga w tym, co się dzisiaj wydarzało. Rozpocznij od podziękowania Bogu za kilka konkretnych rzeczy, jakie Cię dzisiaj spotkały: jakie dobro było Twoim udziałem? Zarówno dobro, którego doświadczyłeś (i od kogo), jak i dobro, które mogłeś komuś ofiarować. Potem znów spójrz na gwiazdę przewodnią i zadaj sobie podobne pytania, jak w POŁUDNIE. Uświadom sobie momenty, w których ta gwiazda znikała Ci z horyzontu.  Możesz wtedy poprosić Pana, byś jutro na powrót był uważny na kolejną gwiazdę, którą On Ci daje. Byś bez zniechęcania się szedł za nią aż do groty betlejemskiej, by tam spotkać Jezusa.

PAMIĘTAJ:

Każdego dnia będzie nam towarzyszyła inna gwiazda. Może się zdarzyć, że któraś gwiazda poruszy Cię bardziej i będziesz chciał pójść za nią dłużej niż jeden dzień – możesz tak uczynić, nie tracąc niczego z odprawianych rekolekcji. Nie próbuj wtedy niczego „nadrabiać”. Idź swoim rytmem.

Wpatrywanie się codziennie w gwiazdę ma być łagodną czujnością, wrażliwością na nią, nie zaś nerwowym napięciem, które poprowadziłoby Cię bardziej do koncentracji na sobie i na tym, co Ci nie wychodzi. W dłuższej perspektywie ta modlitwa może uczynić Cię wrażliwszym na Bożą obecność i Jego miłość w Twojej codzienności, w drobnych gestach i małych czynach.

Jeśli z jakichś przyczyn nie znajdziesz czasu na POŁUDNIOWE zatrzymanie, wtedy niech Twój dzień opiera się na dwóch porach: PORANKU i WIECZORZE. Zachęcamy jednak, by spróbować zatrzymywać się 3 razy w ciągu dnia.

3 komentarze

  1. Panie Jezu dziękuje Ci za dar pojednania i przebaczenia moim bliźnim. Ty wiesz że bez Ciebie nic nie moge. Ty jesteś moją siłą mocą i tarczą wszędzie tam gdzie najbardziej Cię potrzebuje.
    Chwała Ci Panie, bądź uwielbiony, chwała Ci Panie teraz i na wieki !!!

  2. Dziękuję Ci Jezu za obietnicę,którą dajesz,że potrafisz przekuć miecze na lemiesze ,a wlócznie na sierpy. Tobie też zależy na pojednaniu i wzajemnej miłości w mojej rodzinie. Panie wiem,że możesz to uczynic.
    Jezu Ufam Tobie.

  3. Dziękuję Ci,Panie,za to że zapraszasz mnie do podążania za Tobą w świetle Twojej gwiazdy-pojednania.

Autor

Grzegorz Ginter SJ

Specjalizuję się w teologii duchowości, szczególnie ignacjańskiej, karmelitańskiej, biblijnej. Szukam Boga we wszystkim, przede wszystkim w drugim człowieku. Fascynuje mnie ruch, dynamizm, życie - Duch Święty. Obecnie jestem odpowiedzialny za dział duchowości w ECCC (www.eccc.pl). 

Moc Słowa

„Matka Jezusa powiedziała do sług: <Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie>”.
/J 2, 5/

Kalendarz wpisów

Listopad 2018
N P W Ś C P S
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930