Wprowadzenie do modlitwy na piątek, 18 maja

Tekst: J 21, 15-19

Prośba: o radość z obecności Jezusa przy mnie

1. Warto spojrzeć na całą dzisiejszą scenę biblijną. Uczniowie wrócili do Galilei. Być może w ich sercach był smutek, zwątpienie. Wrócili do czegoś, co było dla nich znane. Spróbuj zobaczyć tę scenę i usłyszeć jakim tonem Piotr mówi słowa: „Idę łowić ryby”. Co wyraża zdanie? Potem ukazuje się Jezus. Piotr rzuca się do wody w ubraniu. Uczniowie dopływają do brzegu. Spożywają śniadanie razem z Jezusem. I rozpoczyna się opisany dziś dialog z Piotrem. Zatrzymaj się przez chwilę na początku tej sceny i zobacz jej klimat.

2. Pytania o miłość, które Piotr słyszy od Jezusa mają uleczyć jego serce z potępiania się o zdradę, która miała miejsce w dniu śmierci Jezusa. Nie słyszy wymówek, nie słyszy nawet nawiązania do tamtej sytuacji. Słyszy pytanie: Czy miłujesz mnie więcej? Przypominając sobie scenę z kobietą w domu faryzeusza, gdzie padają słowa: A ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje, można wysnuć wniosek, że każdy grzech, z którym przychodzimy do Boga może stać się okazją, żeby nasza miłość wzrastała. To taki paradoks Miłości. Każdy moment doświadczenia miłosierdzia uczy nas kochać bardziej. Zatrzymaj się przez chwilę nad tym pytaniem Jezusa. Usłysz je skierowane bezpośrednio do Ciebie.

3.  Na końcu tego dialogu Piotr słyszy słowa, które już kiedyś słyszał: Pójdź za Mną! Jednak w tym momencie jest już w innej sytuacji, inaczej patrzy na świat, siebie. I wtedy Jezus zaprasza go by po raz kolejny podjął decyzję, czy chce iść za Jezusem. Do nas również Bóg zwraca się z takim pytaniem za każdym razem, kiedy dokonuje się w nas jakaś zmiana. I zaprasza do udzielenia odpowiedzi. Pomyśl przez chwilę o Twojej drodze z Jezusem. Popatrz na to, jaka ona była i spróbuj zobaczyć do czego dziś zaprasza Cię Pan.