Cuda pośrodku nocy

Wprowadzenie do modlitwy na sobotę, 18 listopada.

Tekst: Mdr 18,14-16; 19,6-9.

Prośba: o łaskę zobaczenia cudów Boga w moim życiu i wdzięczność za nie.

1.   Noc w swoim biegu dosięgała połowy. Dzisiejszy fragment Księgi Mądrości jest medytacją o Nocy Paschalnej. Najważniejszej nocy dla Izraela. Piękny, poetycki opis wydarzeń pobudza naszą wyobraźnię. Czytając zdanie po zdaniu, możemy wczuć się w ciszę, mrok i błogą nieświadomość śpiących Egipcjan. Bóg przerywa ten stan – przystępuje do działania nie pytając nikogo o radę, pozwolenie, nie trzymając się etykiety dworskiej ani nie zachowując poprawności politycznej. Usłyszał krzyk narodu pod biczem nadzorców i poznał ogrom jego cierpień, więc przyszedł, aby go wyzwolić (Wj 3, 7-8). To On wybrał czas, miejsce i sposób interwencji. Będąc w połowie – środku nocy, trudno o dystans do swojego cierpienia i bólu. Może mamy sprawy, z którymi przychodzimy do Boga od dawna i wydaje nam się, że jesteśmy jak ta natrętna wdowa z dzisiejszej ewangelii (Łk 18, 1-8). A Bóg milczy. Na co On czeka? Możemy zadać Mu to pytanie, wsłuchać się w odpowiedź. Powierzmy Mu też swoje problemy, ale nie mówmy, jak ma je rozwiązać. Do lekarza nie przychodzi się z wypisaną receptą. Pozwólmy Bogu być Bogiem.

2.   Wspomnijcie cuda, które Pan Bóg zdziałał. To refren dzisiejszego psalmu. Noc Paschalna była nocą cudów, które Izraelici do dziś wspominają. Czytamy, że „słowo” Boga runęło na ziemię i przyniosło wyzwolenie przez śmierć pierworodnych Egipcjan. Patrząc z perspektywy Nowego Testamentu wiemy, że ostatecznym Słowem Boga jest Jezus Chrystus, pierworodny, który przez swoją śmierć dał życie wszystkim. Nie tylko członkom Narodu Wybranego. Każdy z nas został wykupiony Jego Krwią. I dla nas jest to cud i łaska, które trzeba często przypominać. Bóg jednak na tym nie poprzestał i nieustannie obdarowuje nas drobnymi cudami. Spójrzmy dziś na naszą codzienność i dziękujmy, wspominajmy proste cuda – wschód słońca, powietrze, ciepłą wodę w kranie, różne udogodnienia. Wdzięczność będzie nas wyprowadzać ze środka nocy.

1 Comment

  1. Mój Panie dziękuję za cud odkupienia i tysiące a może i dziesiątki tysięcy codziennych cudów dzięki którym jestem i funkcjonuje kocham Cię

Autor

Maria Druch

Muzyk, teolog, specjalista do spraw rodziny. Jej pasją jest Życie i Chrystus w centrum. Lubi towarzyszyć innym w wędrówkach w głąb siebie, prowadzi rekolekcje, pisze piosenki, piecze ciasta i słucha muzyki świata. Przyjaźni się z Aniołem Stróżem. Pracuje jako organistka. 

Moc Słowa

„Matka Jezusa powiedziała do sług: <Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie>”.
/J 2, 5/

Kalendarz wpisów

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031