Bliskość czy dystans?

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 20 września

Tekst: Łk 7, 36-50

Prośba: o łaskę bliskości z Jezusem, otwartości i prostoty serca.

1.   Przypatrz się gestowi kobiety. Zobacz, ile w tym życia, ofiarowania siebie, ryzyka, odsłonięcia siebie i swoich uczuć, przeżyć. Czy ten jej gest pociąga Cię, przyciąga, a może odpycha, jest odrażający, śmieszny (ośmieszyła się), wystawiła się na pośmiewisko, itd…? Przypatruj się tej kobiecie i spróbuj zobaczyć, czy w Twoim wnętrzu znalazłaby się taka „kobieta”, która w taki sposób zachowuje się wobec Boga po grzechu. Mówiąc innymi słowy: jak Ty stajesz przed Bogiem, kiedy zgrzeszysz? Ona nie boi się do Niego zbliżyć, nie boi się płakać, szuka bliskości. A Ty?

2.   Cała akcja dzieje się podczas uczty. Stół jest miejscem bliskości, relacji, otwartości i zaufania. Do stołu nie zaprasza się pierwszego lepszego. Stół służy budowaniu relacji. Czy można to powiedzieć o kobiecie? Czy ona buduje relację z Jezusem? A Szymon faryzeusz? W nim jest pełno podejrzliwości, zamknięcia, wycofania i może jakiejś formy szemrania w myślach. Czy on buduje relację z Jezusem w ten sposób? Z tego wszystkiego uchybił nawet gościnności, o czym mu Jezus mówi. Skupiony na sobie, na swoich ocenach, wnioskach, teoriach, podejrzliwości. Kobieta zaś zanurzona w przeżywaniu relacji z Jezusem, w swoich uczuciach do Niego, w przeżywaniu też swojej grzeszności. Do której postawy Ci bliżej? Tej bliskiej, zaangażowanej, czy tej zdystansowanej, oceniającej, w jakimś sensie chłodnej? Czego pragniesz w życiu?

1 Comment

  1. Jezu daj mi łaskę bycia jak ta kobieta kiedy zgrzesze.

Autor

Grzegorz Ginter SJ

Specjalizuję się w teologii duchowości, interesuję się szczególnie duchowością ignacjańską, karmelitańską, biblijną. Szukam Boga we wszystkim: w sobie, drugim człowieku, otaczającym mnie świecie. Fascynuje mnie ruch, dynamizm, życie - Duch Święty. Obecnie daję rekolekcje w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej (www.icfd.pl). 

Moc Słowa

„To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce – bo życie objawiło się„.
/1 J 1, 1-2/

Kalendarz wpisów

Maj 2019
N P W Ś C P S
« Kwi    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031