Będąc Kościołem

Wprowadzenie do modlitwy na czwartek, 9 listopada

Święto Rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

Tekst: 1 Kor 3,9b-11.16-17

Proś o łaskę wzrastania w Kościele – wspólnocie ludzi zjednoczonych w Chrystusie, jako głowie.

Od XII wieku Kościół obchodzi rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Jest to pierwszy budynek wybudowany po Edykcie Mediolańskim przeznaczony na kościół. Do tej pory wspólnoty chrześcijańskie spotykały się często w świątyniach pogańskich przerobionych na potrzeby chrześcijan. Kościół na Lateranie stał się matką wszystkich kościołów, symbolem jedności Kościoła Powszechnego, a także siedzibą papieży do XIV wieku.

Co dla nas dzisiaj może oznaczać taka rocznica? Dlaczego mamy ją obchodzić? Św. Paweł mówi, że choć on położył fundament – zakładając wspólnotę w Koryncie, to jednak już kto inny potem umacniał ich w wierze. Zaznacza także, że każdy wierny jest nie tylko materiałem, z którego się buduje, ale również jest budowniczym, który tworzy jakąś część Kościoła. Paweł wskazuje na niezwykłą godność każdego z braci w wierze: „Jesteście uprawną rolą Bożą i Bożą budowlą” oraz „jesteście świątynią Boga i Duch Boży mieszka w was”. Co dla Ciebie znaczą te słowa? Na ile się w nich odnajdujesz? Czy postrzegasz siebie samego, jako cegiełkę, która tworzy Kościół? Jak wygląda Twój udział w procesie budowania Świątyni?

Ostatnio na jednym obrazku zobaczyłam napis: „Nie zmienisz świata chodząc do Kościoła, zmienisz świat będąc Kościołem”. Prawdziwi chrześcijanie przepełnieni Duchem Jezusa mogą stać się solą i światłem dla świata. Miejmy odwagę stawać się Kościołem. Nie narzekaj na Kościół i na jego słabości. Sam stań się Kościołem, jakiego pragniesz.

1 Comment

  1. Moją świątynią jest moje serce. To ode mnie przede wszystkim zależy jak moja świątynia będzie wyglądała. Jako właścicielka swojej świątyni jestem odpowiedzialna za panujący w niej porządek i duchową estetykę.
    Panie Jezu, tak bardzo pragnę, aby moja świątynia była piękna, czysta, przyozdobiona świeżymi kwiatami, bo Ty mój Jezu jesteś w niej honorowym i najważniejszym Gościem. Codziennie zapraszam Cię i pragnę, abyś czuł się w niej jak najlepiej. Panie Jezu, tak bardzo pragnę, abyś na zawsze zamieszkał
    w świątyni mojego serca. Oczyszczaj moje wnętrze, aby zawsze było gotowe przyjąć Cię najgodniej, jak tylko to jest możliwe. Pozwól Panie, aby moja świątynia wzniesiona na najtrwalszym fundamencie rozwijała się i wzrastała duchowo na Twoją chwałę .

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Danuta Prot

Teolog z zacięciem antropologicznym a ostatnio również psychologicznym. Pracuje jako nauczycielka hiszpańskiego. Rozwija swoje umiejętności oratorskie i liderskie w klubie Vistula Toastmasters. Po godzinach tańczy, gra w brydża i chodzi po górach. 

Moc Słowa

„Matka Jezusa powiedziała do sług: <Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie>”.
/J 2, 5/

Kalendarz wpisów

Październik 2018
N P W Ś C P S
« Wrz    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031